Azbest groźny dla zdrowia

Unijne prawo mówi, że azbest musi zniknąć z naszego krajobrazu. Ma się to stać do końca 2032, więc wydawać by się mogło, że mamy jeszcze sporo czasu. Jednak prac tych nie należy odkładać w nieskończoność, ponieważ jest to niemała inwestycja. Poza tym azbest to materiał niezwykle niebezpieczny, a zły stan techniczny leciwego materiału stwarza realne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jak pylący azbest działa na organizm?

utylizacja azbestuW czym tkwi problem z azbestem? Przecież jest to materiał niezwykle trwały, odporny na promienie słoneczne oraz na działanie środków chemicznych. Nie poddaje się także działaniu ognia. Wszystkie te właściwości sprawiły, że płyty cementowo-azbestowe zyskały na ogromnej popularności szczególnie w budownictwie w latach 70 i 80 XX wieku. Materiał ten był wykorzystywany na masową skalę w poszyciach dachowych i elewacjach budynków. Jeszcze wtedy nie znane były szkodliwe właściwości azbestu, które kilka lat później wyszły na jaw. Skutkowało to zakazem produkcji i używania materiałów azbestowych, oraz wymianą już istniejących elementów na materiały bezpieczne dla zdrowia. Na czym zatem polega szkodliwość azbestu? Czy utylizacja azbestu jest naprawdę konieczna? Żeby lepiej zrozumieć, czym zagraża nam ten materiał, należy przyjrzeć się jego budowie. Mianem azbestu określa się grupę minerałów o włóknistej budowie. Ta budowa właśnie decyduje o jego szkodliwości. Dlaczego? Ponieważ niezwykle cienkie, a jednocześnie dość długie włókna, wdychane są przez człowieka, dostając się do naszego organizmu. Część z nich usuwana jest poprzez odruch kaszlu. Z innymi radzi sobie nasz układ immunologiczny. Jednak niektóre z nich dostają się do układu oddechowego, kierują do płuc i tam się osadzają. Podrażniając strukturę płuc powodują stan zapalny odpowiedzialny za liczne dolegliwości i choroby. Jedną z głównych chorób, jakie powodowane są szkodliwym działaniem azbestu jest azbestowa (pylica azbestowa). Do innych należy międzybłoniak opłucnej oraz rak płuc. Dlatego tak istotna jest fachowa utylizacja azbestu i zaniechanie działań na własną rękę. Oszczędzając na licencjonowanej firmie możemy narazić się na poważne kary finansowe.

Usuwanie szkodliwego azbestu z poszycia dachowego czy elewacji budynku wiąże się z wynajęciem profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednim zapleczem maszyn i wyszkolonym do pracy z niebezpiecznymi odpadami personelem. Miejsce pracy musi być właściwie zabezpieczone, aby nikogo nie narazić na szkodliwe pylenie podczas cięcia materiału. Konieczne są także widoczne oznakowania ostrzegawcze.