Czy kaski jeździeckie są potrzebne?

Wielu jeźdźców porównuje kaski stosowane do jazdy konno do pasów bezpieczeństwa używanych w samochodach. Jest to konieczność, bez której nie powinno wsiadać się na konia. Produkt jest elementem odzieży jeźdźca, który odpowiada za jego bezpieczeństwo na wypadek upadku. Z kasku korzystają osoby bez względu na formę aktywności. Ten jednak, aby był skuteczny, powinien zostać odpowiednio dopasowany.

Na co zwrócić uwagę w kaskach jeździeckich?

kaski jeździeckie fair playKażdy kask wbrew pozorom jest inny. Występuje w odrębnym rozmiarze, z różnymi sposobami regulacji i przydatnymi funkcjami. Kaski dobiera się w zależności od tego, czy przeznaczone będą do jazdy rekreacyjnej, czy sportów wyczynowych. W obu przypadkach ochrona głowy pozostaje równie ważna, jednak różnić mogą się dodatkowe opcje regulacji i pasków bezpieczeństwa. Osoba skacząca przez płotki lub poruszająca się z dużą prędkością ma większe ryzyko utraty równowagi, a także może bardziej się zmęczyć, dlatego dla takiej osoby mogą być ważne inne funkcje kasku niż dla osoby, która jeździ rekreacyjnie. Kaski jeździeckie Fair Play są najpopularniejsze na rynku – producent zaopatruje swoich klientów w kaski wentylowane, z opcją regulacji, a także posiadające niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Produkty dostępne są w rozmiarach S, M oraz L i o ile regulacja pozwala dopasować kask do głowy jeźdźca, tak przed zakupem warto zmierzyć obwód głowy i porównać go z tabelą rozmiarów w opisach kasków.

W wielu szkołach nauki jazdy konnej trenerzy oferują różne kaski ochronne. Zazwyczaj są one orientacyjnie dopasowane do głowy początkującego jeźdźca, jednak nie zapewniają maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu osoby znajdującej się w siodle. Aby upewnić się, że kask będzie spełniał swoją funkcję, należy zakupić go samemu, uwzględniając obwód głowy.