Czym jest endodoncja?

Jak niektórzy pewnie wiedzą, endodoncja to specjalność stomatologii zajmująca się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów miazgi zęba oraz otaczających ją struktur. W niektórych przypadkach leczenie endodontyczne wymaga zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia chorej lub uszkodzonej tkanki miazgi. Dzięki takim zabiegom często jest szansa na uratowanie zęba, którego nie można byłoby uratować dzięki zwykłemu wypełnieniu. Więcej poniżej.

Kilka słów na temat endodoncji

endodoncja warszawaJak już wspomniano,  endodoncja jest specjalnością stomatologiczną zajmującą się badaniem, diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem chorób i urazów miazgi zęba oraz związanych z nimi schorzeń okołowierzchołkowych. Słowo „endodoncja” pochodzi od dwóch greckich słów: endo – oznaczającego wnętrze; odont – oznaczającego ząb. Jeśli interesuje nas profesjonalną endodoncja Warszawa to miejsce, w którym znaleźć można kilka dobrze wyposażonych gabinetów dentystycznych, w których wykonać można leczenie kanałowe na wysokim poziomie. Endodonci to lekarze dentyści, którzy są specjalnie szkoleni do diagnozowania i leczenia problemów dotykających miazgi i otaczających tkanek zęba. Kiedy ząb ulega zapaleniu lub zakażeniu bakteriami lub innymi mikroorganizmami, może to powodować ból, obrzęk, wrażliwość na zmiany temperatury, a także krwawienie dziąseł. Lekarz endodonta jest przeszkolony w rozpoznawaniu tych objawów i leczeniu ich, zanim staną się poważniejszymi problemami, które mogą wymagać leczenia kanałowego.

Jak już wiemy, endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się systemem kanałów korzeniowych. Celem leczenia endodontycznego jest usunięcie chorej lub uszkodzonej miazgi zęba, zdezynfekowanie systemu kanałów korzeniowych oraz ich uszczelnienie, aby nie dopuścić do zakażenia.