Czym są tablice LED?

Czym są ostatnio modne tablice led? Jest to wyświetlacz, który wypełniony jest (z reguły czerwonymi) diodami led. Do czego można wykorzystać tablice led? Ano możemy wykorzystać je choćby jako reklama led. Załóżmy więc, że potrzebujemy wyświetlić numer telefonu do naszej firmy.

Nowoczesne tablice LED

W takim przypadku nie powinno być problemu! Wpisujemy nasz numer(albo przez jakiś specjalny program, albo sami programujemy) i tyle. Możemy powiesić taki wyświetlacz gdziekolwiek. Może robić również jako zegar itd. Ogólnie rzecz biorąc telebimy led również są po prostu sporymi tablicami led. Zasada działania pozostaje taka sama, oprócz tego, że z reguły są montowane diody RGB, żeby móc wyświetlić obraz taki, jaki chcemy. Z czym jednak nie możemy mylić tablic led? Ano z innymi rodzajami wykorzystanych diod, na przykład panele led mają inne diody, dające światło białe, które służy tylko do oświetlenia. Również do podświetlenia na przykład gdy mamy wyświetlacze led. Wyświetlacze led mają jakby panele led z tyłu, które świecą w takim punkcie zależnie od tego, jaki ma być kolor. Ponieważ przy sobie są zawsze pojemniki z kolorami czerwonym, niebieskim i zielonym i z tych trzech kolorów można uzyskać wszystkie, i właśnie na tej zasadzie robi się kolory w telewizorach. Zależnie od tego jaka ma być barwa, tak właśnie piksel świeci, a dokładnie kolory czerwony niebieski i zielony w pikselu nazywa się subpiskelem i to on świeci. Ma być barwa czarna, nie świeci żadne, ma być barwa białą świecą się wszystkie. Dlatego właśnie najbardziej obrywają wyświetlacze używając barwę białą, a mając barwę ciemną, czarną szarą itd. urządzenia są bardziej energooszczędne. Najczęściej jednak spotyka się ostatnio w wykorzystaniu właśnie tablice LED, które są tanią a jednocześnie skuteczną metodą reklamy lub informacji. Oczywiście jest jeszcze technologia LCD, która jest równie powszechna, jednak coraz bardziej wypierana przez LED.

W tym momencie ja jednak oczekuję już z niecierpliwością wprowadzenie technologii OLED, czyli organicznych diod świecących, które pozwolą na uzyskanie bardziej żywych kolorów niż jakikolwiek inny wyświetlacz wcześniej przy jeszcze mniejszym zużyciu energii i dłuższej żywotności.