Dentyści opracowujący ubytki próchnicowe w zębach

O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Nigdy nie wolno zwlekać z wizytą u dentysty, który jest w stanie szybko wychwycić zmiany próchnicowe i rozpocząć ich leczenie. Próchnicę można ogólnie podzielić na kilka etapów. W pierwszej fazie choroby próchnicowej obejmuje ona tylko obszar pod szkliwem. Tego typu próchnica nie wymaga zazwyczaj ingerencji w tkanki zęba.

Borowanie ubytków próchnicowych przez dentystę

brzeziny dentystaTrzeba jednak pamiętać, że dentysta z pewnością zaleci wzmożoną higienę tej okolicy. Konieczne będzie szczotkowanie zębów minimum 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, wykorzystując do tego pasty z fluorem. Oprócz tego trzeba pamiętać o płukaniu jamy ustnej płynami stomatologicznymi i nitkowaniu zębów. Ważne jest zwłaszcza nitkowanie, które pozwala na wyczyszczenie przestrzeni niedostępnych zarówno dla szczoteczki elektrycznej jak i płynu do płukania ust! Jeśli jednak próchnica jest już głęboka i zdarza się, że zbliża się do miazgi zęba (jej zainfekowanie jest wskazaniem do wykonania leczenia kanałowego), konieczne będzie borowanie. Z pewnością brzeziny dentysta wykorzysta do borowania, czyli pozbycia się tkanek z próchnicą, wierteł diamentowych, które pozwolą na szybkie opracowanie ubytku. Kiedy ząb zostanie uwolniony od próchnicy, konieczne jest jego osuszenie. Nie należy zakładać plomby na ząb pokryty śliną, w której jak wiadomo, również są bakterie.

W niektórych gabinetach stosuje się jeszcze odkażanie miejsca po opracowaniu ubytku przy pomocy podchlorynu – jest to silny środek odkażający, który niszczy wszystkie bakterie na swojej drodze. Dopiero później możliwe jest założenie plomby, która musi być szczelna. W przeciwnym razie bakterie wnikną pod plombę i spowodują rozwój próchnicy pod nią, co nie będzie zauważalne w trakcie zwykłego przeglądu, ale tylko na zdjęciu RTG.