Do czego wykorzystuje się przystawki do kukurydzy?

Kukurydza należy do jednych z najczęściej uprawianych roślin w Polsce. Wynika to przed wszystkim z faktu, że roślina ta nie sprawia większych problemów podczas okresu wzrostu a dodatkowo łatwo znaleźć dla niej rynek zbytu. Jednocześnie jednak, ze względu na specyfikę swojej budowy, uprawa kukurydzy wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn, szczególnie w przypadku , gdy chcemy uprawiać kukurydzę na ziarno.

Jaką przystawkę do kukurydzy wybrać?

przystawka do kukurydzyKukurydza to wyjątkowa roślina uprawna, do której uprawy potrzebne będą specjalistyczne narzędzia. Najważniejszym jest zdecydowanie przystawka do kukurydzy, za pomocą której zbiera się kukurydze na ziarno. Jest to specjalna końcówka, który montuje się zazwyczaj na końcu pługa – można ją zamontować do każdego typu kombajnu czy ciągnika. Obecnie na rynku występuje wiele różnych rodzajów tych narzędzi. Można więc wyróżnić przystawki sztywne i składane, te drugie są zdecydowanie wygodniejsze w czasie transportu. Można też wybrać przystawkę pod kątem rodzaju napędu – jednostronnego lub obustronnego, a także rodzaju przekładni – łańcuchową lub kątowa. Jak widać więc wybór jest duży i tak naprawdę powinien zależeć tylko i wyłącznie od charakterystyki naszej uprawy – im nasze pole kukurydzy jest większe, tym bardziej zaawansowane narzędzia powinny być stosowane do uprawy. Dla dużych gospodarstw uprawiających kukurydzę, poleca się najbardziej zaawansowane przystawki. Zazwyczaj właściciele takich gospodarstw kupują modele oparte o żeliwną konstrukcje,  najczęściej z hydrauliczną ramą, czasem nawet dwunasto-rzędową. Zazwyczaj na wałkach najbardziej zaawansowanych przystawek znajdują się po cztery noże, które dla wytrzymałości są pokryte wolframem. Płyty ustawiające szczelinę w tych najbardziej zaawansowanych przystawek reguluje się elektronicznie lub hydraulicznie, dodatkowo te modele często wyposaża się dodatkowo w rozdrabniacz łodyg, dzięki któremu zbiory przebiegają jeszcze sprawniej. Oczywiście, właściciele pól kukurydzy o małej powierzchni nie muszą wyposażać się w najbardziej zaawansowane przystawki.

Uprawa kukurydzy nie sprawia zazwyczaj problemów, szczególnie jeżeli jesteśmy wyposażeni w niezbędne narzędzia i maszyny, ułatwiające jej zasianie oraz zbiory. Dzięki nowoczesnym narzędziom zbiory na nawet dużym polu kukurydzy mogą przebiegać sprawnie i stosunkowo szybko.