Druk wielkoformatowy – co warto wiedzieć

Druk wielkoformatowy określany między innym także mianem lateksowego lub też solwentowego stosunkowo nowa technologia druku cyfrowego, który umożliwia druk w dużym formacie na takich materiałach jak folia, baner i papier.

Technika druku wielkoformatowego

druk wielkoformatowyCo ciekawe ta technologia przede wszystkim stosowana jest do druku materiałów reklamowych. W związku z czym najczęściej wykorzystuje się ją do zagospodarowania powierzchni billboardów, plakatów, tablic, szyldów, do produkcji banerów reklamowych, kasetonów, stojaków, czy też roll-up’ów. Przy zastosowaniu druku cyfrowego można zatem wykonać wiele różnych materiałów reklamowych. Czemu jednak właśnie ta technologia uzyskała tutaj taką popularność, skoro przy wykorzystaniu innych metod drukarskich również można wykonać wspomniane rozwiązania. Jest to podyktowane kilkoma względami. po pierwsze tym co zadecydowało o popularności druku wielkoformatowego jest ego cena. Otóż druk cyfrowy a o takim przecież jest tu mowa ma cenę taką samą za każda jedną kopię, a jako ze folie reklamowe, banery itd nie wykonujemy w zbyt wielu sztukach to oznacza to, że jest to w większości przypadków najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem cenowym. Nie bez znaczenia był tu także fakt, że druk cyfrowy to także szybkość. Zlecenie na niewielkie nakłady druku formatowego w większości drukarni można wykonać praktycznie od ręki. Dzięki czemu nie trzeba długo oczekiwać na wykonanie materiału reklamowego.

druk wielkoformatowyCo dodatkowo druk cyfrowy jako, że dane do druku dostarcza bezpośrednio w postaci pliku komputerowego pozwala na powtórzenie danego zlecenia bez konieczności dostarczania nowego projektu,. Co więcej fakt, że projekt to tak naprawdę dane komputerowe sprawia, że każdorazowo można ingerować w jego treść a co za tym idzie zmieniać poszczególne elementy. Dzięki temu zawsze mamy możliwość personalizacji pliku i dostosowania go do obecnych potrzeb. Dzięki temu oszczędzamy na konieczności wykonania kolejnego projektu, a także zyskujemy tym sposobem sporo czasu. Druk wielkoformatowy choć bardzo dobrze sprawdza się przy wykonywaniu wspomnianych powyżej materiałów reklamowych to jednak ma pewne minusy. Przede wszystkim pewnym problemem jest tu fakt, że maszyny do druku wielkoformatowego nie są tak popularne, a co za tym idzie na wykonanie materiał wielkoformatowych w technologii cyfrowej nie możemy liczyć w każdej drukarni, o ile reklamowy druk wielkoformatowy w poznaniu, warszawie czy krakowie nie jest czymś rzadkim.

To jednak zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma tak wielu zakładów poligraficznych może stanowić pewien problem, co dla wielu osób będzie jednak dość dużym utrudnieniem.