Ekologiczny dom z pompą ciepła

 

Moi rodzice są od wielu lat wegetarianami, za czasów ich młodości, zwanymi jaroszami. Mnie i moje rodzeństwo również nauczyli troski o wszystkie zwierzęta, a także zasad dbania o środowisko. Kiedy moi rówieśnicy uczyli się wiązać buty, mnie rodzice uczyli, że szkło wyrzuca się do zielonego pojemnika, a papier do niebieskiego. 

Wydajne ogrzewanie pompą

fachowe odwierty dla pomp ciepłaJako nastolatek zaangażowałem się w pomoc zwierzętom w lokalnym schronisku. Wyprowadzałem psy na spacery oraz co roku organizowałem zbiórki pieniędzy w szkole, na zakup karmy i koców na zimę. W czasie studiów prawniczych dołączyłem do fundacji walczącej o ochronę zagrożonych gatunków, oraz uświadamiającej ludzi o zagrożeniach związanych z ociepleniem klimatu. Do tej pory wspomagam fundację datkami i poradami prawnymi, w razie potrzeby. Los naszej planety jest mi szczególnie bliski, dlatego rozpocząłem budowę ekologicznego domu. Wybrałem bardzo prosty projekt budynku w kształcie litery „L”, ponieważ im mniej przegród w ścianach, tym więcej ciepła zostaje wewnątrz. To z kolei prowadzi do tego, że zmniejsza się zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania domu. Z tego samego względu dach musi być prosty, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest budowa płaskiego dachu, jednak w moim projekcie konieczne było zastosowanie dachu jednospadowego, żeby zmniejszyć ilość zalegającego zimą śniegu. W kwestii systemu grzewczego zdecydowałem się na zastosowanie pompy ciepła. W takim systemie ciecz krąży między kilkoma zbiornikami, gdzie w pierwszym pobiera ciepło z otoczenia, w następnym, na skutek działania ciśnienia podgrzewa się jeszcze bardziej, dalej oddaje ciepło, którym można ogrzewać budynek, wodę lub nawet wyprodukować prąd. W ostatnim zbiorniku ciecz się schładza, żeby mogła znowu później się nagrzać i oddać ciepło. Zamówiłem już usługę u firmy, która wykonuje fachowe odwierty dla pomp ciepła. Firma ta cieszy się renomą i działa na polskim rynku już od wielu lat.

Kiedy patrzę na moje kilkuletnie dzieci, bawiące się w ogrodzie, to marzę o tym, żeby uczynić dla nich Ziemię lepszym miejscem. Dla moich dzieci, a także przyszłych pokoleń. Ludzie muszą sobie wreszcie uświadomić, że jeśli zniszczymy naszą planetę, to zniknie z jej powierzchni całe życie: rośliny, zwierzęta oraz ludzie.