Funkcje ochronne dygestoriów laboratoryjnych

Praca w laboratorium wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. To właśnie w tych miejscach pracownik ma bezpośredni kontakt z niekiedy bardzo groźnymi substancjami chemicznymi. Podczas ich stosowania, jeden niewłaściwy ruch może zakończyć się wypadkiem. Rozlanie żrącego kwasu lub zasady z pewnością spowoduje obrażenia osoby, która tego dokonana. Do tego dochodzą trujące oparte jakie przychodzi wdychać pracownikom tych miejsc. Rozsądny pracodawca powinien zrobić wszystko, aby unikać takich sytuacji.

Stosowanie dygestoriów w laboratoriach

niezawodne dygestorium laboratoryjneW gestii pracodawcy jest odpowiednie zabezpieczenie pracownika przed niekorzystnym wpływem warunków pracy. W przypadku laboratorium trzeba więc stworzyć miejsce w którym pracownicy będą mogli bezpiecznie i należycie korzystać z tych najbardziej szkodliwych związków chemicznych. Takim miejscem z pewnością jest niezawodne dygestorium laboratoryjne. Ma ono najczęściej postać wbudowanej szafy, która stanowi także dobrze zagospodarowaną przestrzeń roboczą. Dygestorium laboratoryjne to miejsce do którego pracownik włada tylko osłonięte dłonie, a głowa oraz tułów pozostają poza tą strefą. W miejscu tym może on bezproblemowo dokonywać wszelkich niezbędnych analiz chemicznych na silnych kwasach i zasadach. Urządzenie to wyposażone jest jeszcze w jedno bardzo ważne udogodnienie. Szyba oddzielająca pracownika od przestrzeni roboczej pełni funkcję osłony. Tym samym nawet w przypadku rozlania jest on zabezpieczone przed jego negatywnymi skutkami. Dygestorium jest wyposażone także w wyciąg wentylacyjny. Dzięki niemu wszelkie szkodliwe opary, które powstają w jego wnętrzu są wydmuchiwane na zewnątrz. Wcześniej przechodzą przez filtr, tym samym nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Dobrze wykonane dygestorium jest stabilne i wytrzymałe. Zbudowane jest z bardzo odpornych materiałów, które z pewnością będą służyły przez wiele lat.

Chcąc właściwie zabezpieczyć swoich pracowników koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zakup i budowę dygestorium laboratoryjnego. Urządzenie tego typu jest bowiem na szeroką skalę stosowane w tego typu miejscach pracy. Laboratoria cechują się tym, iż w nich pracownik może mieć kontakt z czynnikami chemicznymi ciekłymi oraz że szkodliwymi oparami. Wszystkie te mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie lub nawet życie naszych podopiecznych.