Historia misy dźwiękowej

Muzyka jest nieodłącznym elementem ludzi, do którego uwielbiamy wracać. Niektóre instrumenty takie jak misa tybetańska służą nie tylko do relaksacji dźwiękiem, ale również odprawiania rytuałów religijnych, leczenia, naturopatii czy medytacji. Instrument ten znany jest już od czasów starożytnych i wywodzi się z kultu buddyjskiego. Przez setki lat wiedza o ich wykorzystaniu uważana była za tajemnicę dostępną jedynie dla mnichów, jednak obecnie są one bardzo popularne.

Intrygujące misy prosto z Tybetu

misy tybetańskieJuż w VIII wieku n.e. w Tybecie tworzono pierwsze misy, które początkowo tworzone był aż z siedmiu stopów różnych metali przywodzących na myśl planety układu słonecznego. Misy tybetańskie były wtedy okryte tajemnica, gdyż uważało się, iż ich dźwięk może leczyć. Dlatego wiedzę o nich posiadali jedynie mnisi. W obecnych czasach mis używa się w wielu sytuacjach i nie jest to już wiedza tajemna. Dodatkowo nie wykonuje się ich już z takiej ilości stopów, a jedynie z brązu spiżowego, z którego powstają również dzwony. W trakcie procesu obróbki są strojone, dlatego nie każda misa brzmi podobnie. Misy dźwiękowe zalicza się do idiofonów, czyli instrumentów, których źródłem dźwięku jest ciało stałe mające niezmienną, naturalną sprężystość. Warto również napomknąć o wykorzystaniu mis w kulturze. Przede wszystkim były one wykorzystywane do rytuałów religijnych oraz codziennego użytku. W obecnych czasach wykorzystanie mis jest znacznie szersze. Wykorzystuje się je do terapii dźwiękiem, medytacji, a także jako zwykły instrument. Aby wydobyć dźwięk z naszego instrumentu należy uderzać w misę maletem, czyli pałeczką albo pocierać nią o brzeg misy. W zależności którą opcję wybierzemy uzyskamy pulsujący perkusyjny wydźwięk albo długotrwały efekt przypominający dźwięk kieliszka po przesunięciu palcem po brzegu.

Bardzo intrygującym urządzeniem, które istnieje o setek lat, są misy dźwiękowe znane bardziej jako misy z Tybetu. Niegdyś głównie tam je wytwarzano, gdyż mnisi tybetańscy solidnie kryli sekretów dotyczących właściwości zdrowotnych dźwięku instrumentu. Obecnie jest to wiesz powszechna, przez co każdy z nas może zapoznać się z tym prostym przedmiotem. Wykorzystuje się go w wielu dziedzinach i służy przede wszystkim ogólnej relaksacji.