Ikony tworzone na deskach

 

Każdy z nas powinien mieć w swoim życiu jakieś hobby, które daje mu radość, pozwala rozwinąć nowe umiejętności, a także miło spędzić wolny czas. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez sportu, inni dużo podróżują, jeszcze inni chętnie podziwiają dzieła sztuki, chodzą do muzeów i galerii, by obcować z malarstwem.

Specjalne deski do malowania

deska do ikonyCzłowiek jest ze swej natury istotą twórczą, a malarstwo towarzyszy mu praktycznie od zarania jego istnienia. Z pewnością znamy zarys historii sztuki, poczynając od malowideł naskalnych, aż po współczesne grafiki. Obecnie, by stworzyć dzieło sztuki, potrzebujemy jedynie dostępu do komputera, jednak wielu artystów wciąż kultywuje tradycyjne formy malarstwa. Sztuka sakralna słynie z pięknie wykonanych ikon, które możemy podziwiać w cerkwiach i świątyniach katolickich. Obrazy te są otoczone szczególnym kultem przez wyznawców prawosławia. Jeśli chcielibyśmy stworzyć taką ikonę, potrzebujemy odpowiedniej deski i farb. Deska do ikony to rzecz, którą bez trudu zakupimy w sklepie z artykułami artystycznymi i do malowania. Tradycyjne ikony są bowiem tworzone na takim właśnie surowcu. Deski, które można kupić w sklepie, są już specjalnie przygotowane i zaimpregnowane, a także zabezpieczone przed niszczeniem. Możemy wybrać taki rodzaj drewna i wymiary, które przydadzą nam się najbardziej. Artyści, którzy specjalizują się w pisaniu ikon, zazwyczaj posiadają kilka różnych wymiarów desek, by tworzyć dzieła różnej wielkości.

Jeśli interesujemy się sztuką i lubimy podziwiać jej dzieła, z pewnością mieliśmy okazję widzieć artystycznie wykonane ikony. Te święte obrazy są od wielu stuleci malowane na specjalnie przygotowanych deskach. Surowiec pod ikonę możemy zakupić w korzystnej cenie w sklepach stacjonarnych i internetowych.