Ile kosztuje wykonanie charakterystyki energetycznej budynku?

Niedawno mąż dowiedział się, że jego ciotka mieszkająca na drugim końcu Polski zmarła i przepisała mu spadek w postaci domu jednorodzinnego. Ponieważ nie planowaliśmy przeprowadzki, postanowiliśmy sprzedać ten dom. Po załatwieniu wszystkich spraw spadkowych udaliśmy się do agencji nieruchomości, gdzie dowiedzieliśmy się, że brakuje nam jeszcze świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Okazało się, że bez tego dokumentu nie będziemy mogli sprzedać mieszkania.

Zrobiliśmy charakterystykę energetyczną budynku w dobrej cenie

charakterystyka energetyczna budynku cenaAgencja nieruchomości wystawiła już dla nas ogłoszenie sprzedażowe, ale musieliśmy szybko dostarczyć certyfikację energetyczną budynku. Zgodnie z prawej bylibyśmy z niego zwolnieni gdyby nasze mieszkanie nie miało więcej niż 50 metrów kwadratowych. Jednakże nasz dom miał prawie 100 metrów i musieliśmy ją wykonać. Okazało się, że taka charakterystyka energetyczna budynku jest dość droga, dlatego zależało nam na znalezieniu dobrej, konkurencyjnej oferty. Poszukiwania taniej i kompetentnej firmy energetycznej, która wykona dla nas charakterystykę energetyczną budynku rozpoczęliśmy od internetu. Wpisaliśmy w wyszukiwarkę frazę: charakterystyka energetyczna budynku cena, i zaczęliśmy przeglądać oferty. Wzięliśmy pod uwagę te firmy, które koszt certyfikacji energetycznej uzależniały od wielkości badanego budynku lub lokalu oraz celu jego przeznaczenia. Okazało się, że cena za świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest nawet dwukrotnie wyższa w przypadku budynków gospodarczych niż mieszkalnych. Szybko udało nam się jednak znaleźć ofertę w bardzo dobrej cenie. Po zapoznaniu się z ofertą tej firmy energetycznej okazało się, że za certyfikację energetyczną naszego budynku zapłacimy około 500 złotych. Nie była to zbyt wygórowana cena, dlatego zleciliśmy wykonanie odpowiednich pomiarów tej firmie.

Byliśmy bardzo zadowoleni z ich obsługi. Mieli bardzo szybkie terminy, dlatego nie musieliśmy zbyt długo czekać na wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Po przeprowadzeniu audytu oraz pomiarów otrzymaliśmy certyfikację energetyczną budynku, która jest ważna przez 10 lat od momentu jej wystawienia pod warunkiem, że w między czasie nie będziemy dokonywać żadnych istotnych zmian w instalacji.