Jak działa przepływomierzem w silnikach 1.9 dci?

W nowoczesnych silnikach spalinowych najnowsze normy ekologiczne wymuszają na projektantach samochodów doszukiwanie się rozwiązań zapewniających zachowanie narzuconych norm spalania, przy czym muszą zostać zachowane odpowiednie parametry pracy. Ciągły wyścig technologiczny w branży motoryzacyjnej powoduje unowocześnianie starych jednostek silnikowych w różnego rodzaju sensory i czujniki elektroniczne. Przykładem takiego nowoczesnego sensora jest przepływomierz występujący w silnikach 1.9dci.

Przepływomierz – zasada działania sensora w Renault Scenic

przepływomierz renault scenic 1.9 dciZacznijmy jednak od tego do czego służy przepływomierz renault scenic 1.9 dci. Znajduje się on w układzie dolotowym, zazwyczaj zaraz za filtrem powietrza i ma za zadanie mierzyć masę powietrza wpływającego do komory spalania. Sensor na jej podstawie pomaga dobrać odpowiednią dawkę paliwa tworząc wymaganą mieszankę powietrzno-paliwową. Pozwala to na zmniejszenie zużycia paliwa przez silnik, maksymalnie zwiększając jego moc. Dzięki zastosowaniu przepływomierza zmniejsza się również poziom emisji szkodliwych substancji do środowiska w spalinach poprzez bardziej efektywne spalanie mieszanki. Sensor prawie zawsze współpracuje z sondom lambda, zwiększając efektywność całego procesu spalania. Ważnym jest stosowanie oryginalnych części aby uniknąć niespodzianek w trakcie eksploatacji. Żywotność przepływomierza wynosi do 150tyś km, choć dbając o terminową wymianę filtra można ten okres wydłużyć o wiele km.

Najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu wymiana na nowy przepływomierz. Zamienniki często nie dają oczekiwanych efektów. W sporadycznych przypadkach pomaga czyszczenie. Na rynku można zakupić specjalne do tego preparaty ale często jest to rozwiązanie tylko chwilowe i pozostaje nam zakup nowej części.