Jak działają obrzynarki jednostronne?

Wśród maszyn do obróbki drewna dużą popularnością cieszą się obrzynarki jednostronne. Jest to urządzenie, które pozwala na szybką produkcję desek bez dużego nakładu pracy człowieka. Sprzęt tego typu jest wielkogabarytowy, przez co trudno znaleźć dla niego zastosowanie w przydomowym garażu, ale dzięki temu może obsługiwać deski do nawet siedmiu metrów.

Działanie obrzynarki jednostronnej

obrzynarka jednostronnaW tartakach i zakładach produkujących meble lub palety można znaleźć wiele urządzeń stolarskich, które na różne sposoby obrabiają drewno. Wiele z nich służy do wycinania z drewna konkretnych elementów, które potem stają się przedmiotami codziennego użytku. Jednym z takich sprzętów jest obrzynarka jednostronna, która służy do precyzyjnego i równoległego przycinania desek. W tych urządzeniach to pilarka porusza się nad deską, tnąc ją, dzięki czemu nie pojawia się ryzyko, że drewno zmieni położenie. Rolki dociskające materiał dodatkowo go usztywniają. W ten sposób użytkownik może być pewny, że deska została w dokładny sposób przycięta. Wystarczy ją przekręcić aby ciąć z drugiej strony. Głowica obrzynarki, na której zamontowana jest piła, może przesuwać się w obu kierunkach. Pozwala to na przycięcie deski w jednym obiegu maszyny, co znacznie przyspiesza pracę i zapewnia mniejsze zużycie energii. Pulpit dla sterującego jest łatwy w użyciu i intuicyjny, dzięki czemu obrzynarka jest urządzeniem, z którego każdy może szybko nauczyć się korzystać.

Obróbka drewna wymaga wytrzymałych maszyn, które oferują precyzyjną pracę na materiale dowolnej grubości. Do produkcji desek stosowane są obrzynarki jednostronne, które zapewniają wygodę i wydajność pracy wraz z równolegle przyciętym materiałem. Są proste w obsłudze i świetnie nadają się do wielu miejsc pracy.