Jak powstaje folia?

Folia jest jednym z głównych produktów stosowanym w życiu codziennym. Praktycznie w każdym domu można ją spotkać. Wykorzystuję się ją również w prawie każdej gałęzi przemysłu. Służy do zabezpieczania ładunków podczas transportu, ochrony ich przed warunkami atmosferycznymi. Wykorzystuję się ją także w przemyśle spożywczym do ochrony i przechowywania żywności.

Jak działa maszyna produkująca folie?

maszyna do produkcji folii

Do produkcji folii, wykorzystuje się tworzywo sztuczne, lub metal nieszlachetny. Polega to na topieniu materiału i odlewaniu go w formie cienkich warstw. Najczęściej surowcem użytym do jej produkcji są polietylen, polipropylen, kopolimer, polialkohol, oraz fluoropilomery. W przemyśle wyróżniamy dwa sposoby produkcji folii. Pierwszy jest bardziej skomplikowany, ale efektywniejszy. Polega na wlewaniu roztopionego tworzywa w szczelinę. Tam natomiast sprężone powietrze nadaje mu postać podobną do rękawa. Kolejnym sposobem jest wylewanie. Polega to na wylewaniu roztopionego surowca na chłodny cylinder. Metoda ta jest łatwiejsza. Nie potrzebujemy tutaj sprężonego powietrza. Folię produkuję się w specjalnych fabrykach do tego przygotowanych. Podczas jej produkcji wytwarza się dużo szkodliwych gazów. Dlatego bardzo ważne jest używanie odpowiednich filtrów i wyciągów. Maszyna do produkcji folii nie jest droga, podobnie jak koszt procesu jej powstawania.

Jest tania, skuteczna i łatwa w produkcji. Wykorzystuje się ją niemal wszędzie. Jednak, wszystko ma swoje wady i zalety. W przypadku folii jest to ogromny problem z jej utylizacją. Na rozłożenie się w środowisku, surowiec ten potrzebuje kilkuset lat. Spalanie jej powoduje zanieczyszczenie powietrza. Powoduję to, że kraje odchodzą od jej używania, a sklepy ograniczają jej dawanie do produktów spożywczych.