Jak rozpoznać usterkę sterownika pompy?

Obecnie większość produkowanych samochodów w większym lub mniejszym stopniu parta jest o elektronikę. Najczęściej układy elektroniczne montowane są w postaci sterowników, które regulują pracą danego układu czy części. Co jednak zrobić w przypadku, gdy taki sterownik działa nieprawidłowo?

Jak wygląda regeneracja sterownika pompy?

regeneracja sterownika pompy wtryskowejZdecydowana większość wypuszczanych obecnie na rynek samochodów osobowych działa dzięki większej lub mniejszej ilości komponentów elektronicznych. Najczęściej wykorzystywane są sterowniki, które są montowane w celu zarządzania pracą jakiejś części czy układu. Montuje się je na przykład w pompach wtryskowych. Sterowniki pełnia bardzo ważną rolę, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę zużycie paliwa w samochodach ze sterownikami i bez nich. Niestety, obecność sterowników w samochodzie nastręcza pewne trudności z ich naprawą. W dalszym ciągu część warsztatów nie radzi sobie bowiem z wykonaniem takich prac, jak regeneracja sterownika pompy wtryskowej. Dlatego też, przed oddaniem samochodu do warsztatu w celu usunięcia takiej usterki, upewnijmy się, że w ogóle jest on w stanie podjąć się jej usunięcia. Jak profesjonalnie powinno wyglądać usuniecie usterek sterownika pompy? Oczywiście najważniejsze jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny usterki, to znaczy to, czy przyczyną jest sterownik pompy. Mimo dostępnych w Internecie poradników jak samodzielnie rozpoznać taką usterkę, warto zlecić diagnozę specjalistom. Łączą oni sterownik z komputerem w celu analizy odczytów sterownika. Jeżeli zostaną potwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, przystępuje się do właściwej naprawy pompy i jej podzespołów. Konieczne jest oczyszczenie pompy, jej uszczelnienie, a w przypadku sterowników wystarczy ich zresetowanie oraz właściwe skalibrowanie. Przy okazji, część warsztatów oprócz samej regeneracji sterowników pompy może wykonać dodatkowe prace z nimi związane, takie jak zmiana numeru VIN, czy wyłączenie EGR. Jest to najprostszy sposób na przywrócenie pompie wtryskowej właściwej wydajności.

Samochody wyposażone w podzespoły elektroniczne są bardzo popularne, głównie przez wzgląd na to, że ich użytkowanie jest bardziej komfortowe i ekonomiczne. Z drugiej jednak strony, mogą wystąpić pewne trudności w naprawie takich aut. Dlatego tez należy je naprawiać jedynie w profesjonalnych warsztatach, które będą w stanie radzić sobie z naprawą elektronicznych podzespołów.