Jak w specjalistyczny sposób uprawiać truskawki?

W tym roku odziedziczyłem po rodzicach gospodarstwo rolne. Rodzice zajmowali się uprawą zbóż, ale ja już od kilku lat zauważyłem tendencję, że jest to coraz mniej opłacalny biznes. Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie się przebranżowić. Wiele osób z którymi rozmawiałem doradzało mi uprawę truskawek. Uznałem, że muszę poszukać więcej informacji na ten temat, żeby wiedzieć czy na pewno opłaca mi się inwestować w tak dużą plantację tych owoców.

Postanowiłem uprawiać truskawki w dużej ilości

specjalistyczna uprawa truskawekPoszukiwania odpowiednich informacji rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: specjalistyczna uprawa truskawek, i zacząłem przeglądać wyniki. Wśród wielu informacji, szybko udało mi się znaleźć fachową publikację na temat uprawy truskawek. Dowiedziałem się z niej, że truskawki nie są zbyt wymagającymi owocami do uprawy, ale przy ich hodowli należy wziąć pod uwagę kilka informacji. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio równowagę kwasowo – zasadową gleby, w której będą posadzone sadzonki. Nie jest to jednak trudne. Wystarczy stosować odpowiednie nawozy zawierające naturalne składniki mineralne takie jak fosfor, wapno czy żelazo. Dzięki ich zastosowaniu sadzonki truskawek staną się bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, często występujące w moim regionie anomalie pogodowe takie jak późne przymrozki czy przede wszystkim szkodniki chorobotwórcze. Kolejną ważną rzeczą o którą warto zadbać jest stosowanie aminokwasów takich jak kwas glutaminowy, alanina czy tryptofan. Są one odpowiedzialne za odpowiedni wzrost roślin, zawiązywanie się kwiatostanów i późniejszy słodki smak i czerwony kolor truskawek. Najlepiej jest stosować nawożenie aminokwasami w sposób dolistny, natomiast składnikami mineralnymi poprzez system korzeniowy truskawek. Daje to najlepsze i najbardziej wydajne plony na koniec sezonu.

Na temat specjalistycznej uprawy truskawek przeczytałem jeszcze kilka publikacji i artykułów, ale w każdym z nich powtarzano względnie te same informacje. Zdecydowałem się zainwestować w uprawę truskawek i jak się okazało to był bardzo dobry wybór. Dzięki zastosowaniu się do tych kilku podstawowych rad moja plantacja truskawek dawała bardzo obfite plony, a same owoce były smaczne, soczyste i w intensywnie czerwonym kolorze.