Jak wymienić suwak w kurtce?

Krawiectwo to wyjątkowe hobby – dzięki niemu możesz stworzyć jedyne w swoim rodzaju przedmioty. Znajomość odpowiednich technik krawieckich pozwala także uratować te ubrania, które uległy uszkodzeniu. W ten sposób, zapobiegasz wytwarzaniu niepotrzebnych śmieci, które tylko szkodzą planecie.

Wymieniamy metalowy suwak w kurtce

wytrzymałe suwaki metaloweBardzo częstym elementem, który uszkadza się w ubraniach, jest suwak. Jest to problem kurtek zimowych, które mogą zaciąć się przez kawałek materiału. Zdarza się też, główka suwaka niedostatecznie mocno zaciska ze sobą cząstki, czyli tzw. ząbki zamka. Kurtka może rozpinać się wtedy przy rozłożeniu ramion lub gwałtownych ruchach. Niezależnie od tego, co się stanie, uszkodzony zamek wymaga wymiany. Wiele krawcowych-amatorek nie przepada za wymianami zamków – nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to dość skomplikowany proces. Zupełnie jednak inaczej pracuje się z produktami dobrej jakości. Tanie zamki błyskawiczne są bardzo sztywne i niezbyt elastyczne, przez co ich wszycie może być bardzo trudne. Podczas zakupu nowego zamka, wybór zazwyczaj rozstrzyga się między zamkiem kostkowym i metalowym. Ten pierwszy wykonany jest z tworzywa sztucznego. Jak nazwa wskazuje, składa się z malutkich kostek, które po spięciu tworzą zgraną całość. Jednak w przypadku kurtki, która zapewnić ciepło na cały dzień, warto wybrać suwak metalowy. Jest on znacznie pewniejszym i długotrwałym rozwiązaniem. Wytrzymałe suwaki metalowe mogą zapinać się bez większych zacięć i uszkodzeń nawet kilka lat. Jak go przyszyć do kurtki? Przede wszystkim, należy wyposażyć się w odpowiednią stopkę do maszyny do szycia. Sięgnij po kurtkę i postaraj się wyciąć stary zamek w taki sposób, aby zostawić jak najwięcej materiału. Jeżeli z brzegów wystają pojedyncze nitki, weź bardziej precyzyjne nożyczki i utnij je – mogą zaciąć się w kolejnym zamku i uszkodzić go. Jeżeli po wycięciu nitek pojawiają się kolejne, możesz sięgnąć po zapalniczkę lub zapałkę i je wypalić. Zamontuj stopkę do maszyny, a następnie powoli przyszyj zamek do brzegów, które powstały po wycięciu tego poprzedniego. Pamiętaj, by pracować bardzo ostrożnie i powoli. Najlepiej zmniejszyć moc maszyny do minimum – jeżeli igła trafi w twardą część zamka, może się uszkodzić.

Wymiana zamka to proces, który wymaga precyzji, a także cierpliwości. Oczywiście, uszkodzoną kurtkę zawsze możesz zanieść do krawcowej – jeżeli masz jednak maszynę do szycia i odrobinę umiejętności, możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Wybór odpowiedniego zamka to jedna podstawa, aby nie musieć wymieniać go ponownie za jakiś czas.