Jaką instalację grzewczą zrobić w nowym domu?

Gdy wybuduje się dom i zamknie się go dachem, oknami i drzwiami to można go określić mianem domu w stanie surowym zamkniętym. W tym stanie dom nie nadaje się oczywiście do zamieszkania, bo trzeba jeszcze wykonać wszystkie niezbędne prace wewnątrz. Kolejnym krokiem na drodze do zamieszkania jest podłączenie wszystkich niezbędnych do funkcjonowania instalacji. Trzeba podłączyć w domu prąd, wodę, kanalizację i przede wszystkim ogrzewanie.

Ogrzewanie tradycyjne czy podłogowe?

sprawdzone instalacje grzewcze - śląskSzczególnie ważne dla przyszłego funkcjonowania w domu jest jego odpowiednie ogrzewanie. W tym zakresie można wybierać pośród wielu różnych rozwiązań i technologii, ale nie każde rozwiązanie grzewcze można zastosować w danej lokalizacji. Chodzi o to, że w miejscu gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego nie będzie się opłacało montowanie ogrzewania z kotłem gazowym. Najbardziej uniwersalna i energooszczędna jest dzisiaj pompa ciepła, którą najlepiej zastosować w parze z ogrzewaniem podłogowym. Do tradycyjnych grzejników naściennych najlepiej sprawdzi się kocioł centralnego ogrzewania na pellet lub ekogroszek. Zanim wybierze się rodzaj instalacji najlepiej skonsultować tą kwestię z fachowcem, który zajmuje się jej montażem. Jest bardzo wiele firm, które wykonują sprawdzone instalacje grzewcze – Śląsk jest regionem, który wiedzie prym na tym polu od wielu dekad. Na Śląsku działa mnóstwo firm, które w profesjonalny sposób doradzają klientom wybór odpowiedniego rozwiązania. I na pewno warto skorzystać z takiego profesjonalnego doradztwa, bo wybór ogrzewania będzie miał ogromny wpływ na późniejsze koszty utrzymania całego domu. Zdecydowana większość fachowców jako najekonomiczniejsze rozwiązanie wskazuje pompę ciepła. Jest ona najbardziej opłacalna wówczas gdy mamy na dachu instalację fotowoltaiczną, bo możemy wówczas ogrzewać dom praktycznie za darmo.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe można je połączyć w zasadzie z każdym rodzajem pieca czy kotła centralnego ogrzewania. Jeśli jednak zdecydujemy się ogrzewać dom pompą ciepła to ma to sens tylko w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Tradycyjne grzejniki, które wieszamy na ścianie najlepiej sprawdzą się w połączeniu z kotłem na pellet czy ekogroszek. Przed podjęciem decyzji o instalacji grzewczej warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą.