Jaka skrzynka instalacyjna jest najlepsza?

Większość części instalacji elektrycznej, gazowej, czy kanalizacyjnej, jest zabudowana. Jest tak w celu ochrony tego typu instalacji. Część jednak ich elementów musi być na otwartej przestrzeni, przez co wymagają dodatkowej ochrony.

Jaka skrzynkę instalacyjną kupić?

skrzynka instalacyjna natynkowaInstalacje z których korzystamy podczas codziennego życia, takie jak elektryczność, instalacja gazowa czy kanalizacyjna, są w większości zabudowane. Dzięki temu ograniczona jest możliwość kontaktu miedzy użytkownikami, a elementami tych instalacji, które mogłyby być dla nich groźne. Z drugiej jednak strony, pewne elementy takich instalacji, jak tablica rozdzielcza, czy zawór gazu, nie mogą być w ten sposób chronione. Musi być do nich zapewniony dostęp w celu ewentualnej naprawy, czy też prac konserwacyjnych. Do ich ochrony służy więc skrzynka instalacyjna natynkowa, które powinna posiadać pewne, ściśle określone cechy. Przede wszystkim bardzo ważne jest wykonanie tej skrzynki – mianowicie najlepiej, by była ona wykonana z najwyższej jakości kwasoodpornej stali. Wynika to z  faktu, że skrzynka taka przez cały czas znajduje się na wolnej przestrzeni. Z tego względu jest ona narażona na stały kontakt z wilgocią, jak również opadami atmosferycznymi, które potencjalnie mogą spowodować rozwój korozji. Wykonanie tej skrzynki z odpowiedniej jakości stali zapewnia jej jednak odpowiedni poziom ochrony. Ważne jest również, aby na skrzynkę zostały naniesione odpowiednie oznaczenia o grożącym niebezpieczeństwie. Oznaczenia te nie powinny być naklejone jako nalepki, gdyż mogą stracić swoją czytelność czy też po prostu odpaść. Dlatego też najlepiej, by były one wygrawerowane, najlepiej na drzwiczkach danej skrzynki instalacyjnej. Jeżeli chodzi o same drzwiczki, dobrze, by były one wyposażone w zamkniecie na klucz. Dzięki temu, dostęp do zabezpieczonego elementu instalacji będą mogły uzyskać tylko osoby upoważnione. Posiadanie odpowiednio dostosowanej skrzynki instalacyjnej jest obowiązkiem każdego użytkownika instalacji gazowej, jak również elektrycznej.

Instalacja elektryczna, jak również gazowa posiadają elementy szczególnie wymagające ochrony. Mowa tu o skrzyńce instalacyjnej, cez też tablicy rozdzielczej. Takie elementy trzeba zabezpieczyć przede wszystkim przed wilgocią, z pomocą odpowiedniej skrzynki.