Jodhpurs – bryczesy w stylu indyjskim

Jodhpurs (bryczesy) zostały zaadaptowane z tradycyjnej odzieży subkontynentu indyjskiego jako długie, sięgające do kostki spodnie, obcisłe od łydki do kostki, ze wzmocnioną tkaniną chroniącą wewnętrzną stronę łydki i kolana przed otarciami. Były one rozszerzone i bufiaste w części udowej, tworząc tradycyjny południowoazjatycki styl, który pozwalał na swobodny ruch bioder i ud podczas jazdy.

Bryczesy – część XX-wiecznych trendów mody

bryczesy horze grand prixW latach dwudziestych XX wieku panie zaczęły nosić bryczesy, kiedy to zrezygnowały z jazdy konnej w siodle na rzecz jazdy w popręgu. Jedną z pierwszych znanych kobiet, które wprowadziły bryczesy jako element swojej garderoby była Coco Chanel. Zainspirowało ją skopiowanie bryczesów noszonych przez znajomego stajennego. Jako część XX-wiecznego trendu mody przechodzącej od odzieży sportowej do ulicznej, różni projektanci od końca XX wieku zaczęli włączać style jeździeckie do swoich ubrań, w tym również bryczesy horze grand prix. Najbardziej znanym z takich projektantów jest Ralph Lauren, który zaadaptował jeździeckie style i motywy jako podstawę swojej linii Ralph Lauren Polo. Zaprezentował on wystawę odzieży jeździeckiej z trzech wieków (pod nazwą „Man and the Horse”) w Metropolitan Museum of New York Costume Institute w 1984 roku. Kuratorką wystawy była Diana Vreeland. Bryczesy w stylu Kentucky to spodnie jeździeckie o pełnej długości przeznaczone wyłącznie do jazdy w siodle.

Są one ściśle dopasowane od talii do kostki, wyraźnie dłuższe, kończące się spłaszczonym dołem dzwonu, który pasuje do buta, zwykle sięgając poniżej pięty buta z tyłu i obejmując łuk stopy (ale nie palce) z przodu. Ogólny wygląd daje wrażenie jeźdźca z długą nogą i piętą niższą niż palec, pożądany standard equitation dla tego stylu jazdy.