Kabura dla profesjonalisty

Dla operatorów mundurowych i profesjonalnych strzelców możliwość szybkiego dobycia broni była równie ważna co posiadanie samej broni, dlatego najczęściej dostawali oni pozwolenie na możliwość skompletowania własnego ekwipunku. Przydziałowe kabury, zwłaszcza starego typu skórzane modele, były bowiem uważane za najbardziej niewygodny element wyposażenia, i najczęściej wykorzystywane były tylko przez ten personel, który nie potrzebował możliwości szybkiego dostępu do broni przydziałowej.

Nowoczesne kabury z tworzyw sztucznych

wygodna kaburaNie każda kabura nadawała się jednak do użytku w służbach mundurowych, gdyż personel miał bardzo wysokie wymagania od wybieranego przez nich sprzętu, korzystając wyłącznie z najlepszego i najbardziej sprawdzonego wyposażenia. Najbardziej wygodna kabura, jaka stawała się powoli niemal standardowym wyposażeniem we wszelkich formacjach mundurowych była pierwotnie zaprojektowana z myślą o strzelcach sportowych, potrzebujących bardzo łatwego dostępu do broni w dyscyplinach zawierających również szybkość dobywania broni. Kabura ta posiadała skorupę z wytrzymałego tworzywa sztucznego, zabezpieczającego broń przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapobiegającą możliwości wysunięcia się przenoszonej broni podczas szybkiego poruszania się, choćby w trakcie wezwania na interwencję. Odlewana skorupa była jednak przeznaczona wyłącznie do jednego modelu pistoletu, posiadając kształt idealnie dopasowany do wymiarów danego pistoletu. Użytkownicy uważali jednak tą cechę za zaletę, umożliwiającą znacznie lepsze dopasowanie pistoletu do samej kabury. Kolejną z jej wielu zalet była możliwość dokładnego dopasowania jej do dowolnego pasa dyspozycyjnego, szelek czy oporządzenia, dzięki regulowanym mocowaniom i pasom, pozwalającym na łatwy montaż kabury na ekwipunku posiadającym uniwersalne pasy montażowe w systemie MOLLE lub MOLLE2, używanym przez każdą formację mundurową i wojskową na całym świecie.

Kabury te były dostępne w każdej dużej sieci militarnej, oraz w sklepach ze sprzętem wojskowym, które zajmowały się również ekwipunkiem strzeleckim. Były więc bardzo łatwe do dostania dla każdego użytkownika, który poszukiwał profesjonalnej, wygodnej kabury do wykorzystania zarówno w strzelectwie sportowym jak i w pracy.