Kiedy stosuje się pasy unieruchamiające pacjenta?

Kiedy zachodzi absolutna konieczność w szpitalach, izbach wytrzeźwień czy karetkach pogotowia stosuje się specjalne pasy do unieruchamiania pacjenta, które sprawią, że nie zrobi on sobie krzywdy ani osobom wokół. Ich zastosowanie musi być w pełni uzasadnione i decyzję o tym podejmuje lekarz.

Zastosowanie pasów unieruchamiających pacjenta

pasy unieruchamiające do szpitalaW szpitalach czy izbach wytrzeźwień pasy unieruchamiające stosowane są w przypadku wystąpienia ataku szału pacjenta, kiedy jest on agresywny i zagraża sobie oraz otoczeniu. Pasy tego rodzaju stosowane są tylko w sytuacjach absolutnej konieczności, kiedy pacjent może zrobić sobie krzywdę lub osobom wokół. Pasy unieruchamiające do szpitala stosowane jako zabezpieczenie są wykonane z solidnego materiału, odpornego na zniszczenie. Zamykane są na specjalny zamek magnetyczny. Zabezpieczone są tak, ze pacjent sam się z nich nie oswobodzi. Dzięki zastosowaniu pasów unieruchamiających możliwe jest kontynuowanie działań przez lekarza, podanie choremu niezbędnych leków czy przeprowadzenie badania. Czas, w którym pacjent poddawany jest przymusowemu unieruchomieniu jest ściśle limitowany. Zaprzestaje się tej metody, kiedy stan pacjenta na to pozwala i nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia dla samego siebie. O konieczności zastosowania pasów decyduje lekarz, który również musi nadzorować cały proces unieruchomienia pacjenta. Przed zastosowaniem tego przymusu bezpośredniego należy ostrzec pacjenta o wystąpieniu takiej możliwości. Pasy najczęściej stosowane są na oddziałach psychiatrycznych, neuropsychiatrycznych czy chirurgicznych. Dzięki zastosowaniu skóry bydlęcej pasy unieruchamiające są niezwykle trwałe. Wnętrze pokryte jest delikatnym materiałem, który zapobiega obtarciom nadgarstków oraz kostek pacjenta. Pasy mocuje się do ramy łóżka pacjenta za pomocą specjalnych łączników i zamyka na specjalny, magnetyczny klucz. Metalowe elementy pasów chronione są powłoką antykorozyjną, która chroni je przed niszczeniem.

Materiał, z którego wykonuje się pasy unieruchamiające musi być solidny i trwały. Często stosuje się wytrzymałą skórę bydlęcą. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów sprawia, że pasy mogą być używane przez długi czas. Należy konserwować materiał, aby wydłużyć żywotność sprzętu. Konserwuje się go zazwyczaj olejem lub tranem.