Konstrukcja pieca na ekogroszek

 

Obecnie nawet pomimo widma braku surowca, nadal piece na ekogroszek wydają się najbardziej opłacalnym sposobem na ogrzewanie domu. Są tak samo opłacalne jak piece węglowe, ale dzięki ich konstrukcji i zastosowanej automatyce nie wymagają aż tyle ingerencji użytkownika, co piece węglowe.

Najważniejszym elementem pieca na ekogroszek jest przekładnia ślimakowa

przekładnia ślimakowa do pieca na ekogroszekPiece na ekogroszek spalają węgiel o określonej granulacji. Taki wymóg jest spowodowany sposobem podawania węgla do paleniska. Piece na ekogroszek mają paleniska na ekogroszek, gdzie podajnik ślimakowy wpycha od dołu takiego paleniska nowe zasoby paliwa lub takie z paleniskiem równoległym, położonym na równym poziomie co podajnik. Podajnik podaje ten ekogroszek bezpośrednio ze zbiornika buforowego, gdzie zgromadzony jest węgiel. Można zakładać, że to właśnie przekładnia ślimakowa do pieca na ekogroszek jest najważniejszym elementem pieca i tak jest w rzeczywistości. To ta przekładnia musi znosić największe obciążenia pochodzące z przesuwającego się węgla, dlatego też jej konstrukcja musi być mocna. Napędza ją silnik elektryczny, który załącza się okresowo w zalezności od tego jak będzie nim sterowała automatyka takiego pieca. Pozostałymi elementami są też pompa nadmuchowa i pompy obiegowe wody, za pomocą krórych nagrzana woda jest dostarczana do grzejników lub ogrzewania podłogowego, czy też zbiornika wody użytkowej. Im większy sam piec tym większa jest jego moc grzewcza.

Poza podstawowymi elementami pieca, które sprawiają, że jego obsługa jest bardzo prosta, są także inne elementy dodatkowe, które oszczędzają nam wiele trudu. Są to na przykład zawory mieszające, które efektywniej regulują przepływ ciepłej wody, a także termostaty podłączone do automatyki naszego pieca, bezpośrednio regulujące pracę pieca i podłączonych do niego pomp.

Sprawdź także https://www.dualsystem.com.pl/