Kto może wykonać montaż fotowoltaiki?

Ze względu na wzrost cen zakupu poszczególnych mediów coraz popularniejszą formą ich pozyskania są odnawialne źródła energii. Dzięki nim możliwe jest bowiem wygenerowanie energii cieplnej czy elektrycznej poprzez praktycznie zeroemisyjne źródła. Przykładem mogą być chociażby pompy ciepła, kolektory słoneczne czy biogazownie. Są to jedynie niektóre technologie ze wszystkich dostępnych na rynku.

Dobór falownika do instalacji PV

falownik do paneli fotowoltaicznychNiemniej jednak największą popularnością zarówno wśród odbiorców indywidualnych jak i również instytucjonalnych cieszą się moduły słoneczne. Umożliwiają one generowanie elektryczności bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Żeby było to jednak możliwe niezbędne jest prawidłowe skompletowanie całej instalacji. Oprócz modułów PV niezbędny jest także falownik do paneli fotowoltaicznych, który pozwala przetworzyć napięcie stałe na przemienne o odpowiedniej amplitudzie. To właśnie napięcie AC jest wykorzystywane do zasilania odbiorników sieciowych. Kluczowym parametrem falownika jest jego moc znamionowa, która poniekąd określa możliwą wielkość całej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chodzi o domki jednorodzinne to moc instalacji z reguły waha się od 3 do 6 kWp. Moc taka wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną jednej rodziny. Należy pamiętać, że kluczowym zagadnieniem pozostaje bezpieczne działanie instalacji. Właśnie dlatego wszelkie prace elektryczne związane z podłączeniem urządzeń powinien wykonywać elektryk posiadający aktualne uprawnienia.

Oprócz tego niezbędny jest montaż zabezpieczeń zarówno na obwodach DC jak i również AC. Warto wspomnieć, że istnieje również możliwość podłączenia inwertera z siecią Wi-Fi. Dzięki temu użytkownik jest w stanie w dowolnym momencie i miejscu sprawdzić parametry funkcjonowania instalacji. Jest to niezwykle ważne ze względu na ewentualne alerty i alarmy, które mogą świadczyć o problemach z instalacją. Istnieje również możliwość śledzenia aktualnej produkcji oraz podejrzenia danych archiwalnych.