Linie do obróbki metali

 

Galwanizacja, formalnie nazywana galwanostampingiem, jest jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki materiałów, najczęściej metali. Wykorzystuje zjawiska elektrochemiczne do tworzenia technicznych lub dekoracyjnych powłok ochronnych.

Profesjonalne usługi gawalnicze

linie galwaniczneWiększe zakłady produkcyjne obejmują galwanizernie ze specjalistycznymi liniami galwanicznymi. Galwanizacja to złożony proces oparty na zjawiskach elektrochemicznych. Dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego przepływającego między elektrodami, na niektórych materiałach można trwale utworzyć metaliczną powłokę. Do tego celu wykorzystuje się kąpiele galwaniczne. Z tego powodu w celu usprawnienia procesów technicznych związanych z galwanotechniką stosuje się linie galwaniczne. Charakteryzują się one złożonością konstrukcji, która musi być dostosowana do skali i specyfiki produkcji oraz wydajności instalacji. Z tego powodu linie galwaniczne produkowane są na indywidualne zamówienie. Linia tego typu dedykowana jest do produkcji profili, ale zawiera podstawowe komponenty dla każdego etapu galwanizacji. Po pierwsze, system przenośników z liniami jezdnymi i transporterami służącymi do podawania materiałów używanych w procesie galwanizacji do kolejnych stanowisk, takich jak wanny galwaniczne i suszarki. Zastosowanie odpowiednich silników zapewnia płynny transport elementów. W liniach zautomatyzowanych stosuje się specjalne stanowiska do zautomatyzowanego załadunku i rozładunku materiałów powłokowych. Ważnym elementem linii galwanicznej jest wanna galwaniczna, która najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego. Ponadto stosuje się pomosty manipulacyjne, systemy wentylacyjne oraz suszarki do suszenia elementów ocynkowanych.

Linia galwaniczna może być wykorzystywana do takich procesów jak cynkowanie, chromowanie, brązowanie, niklowanie, złocenie, srebrzenie i anodowanie. Powłoka wytworzona w tych procesach chroni materiał, a także pełni funkcje techniczne i dekoracyjne, takie jak twardość, ścieralność i przyczepność powierzchni.