Najlepsze metody zwalczania szkodników

Różne gatunku szkodników kukurydzy mogą pojawić się w czasie wegetacji roślin, osłabić je oraz w konsekwencji zmniejszyć wielkość plonów. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie rozpoznawać objawy występowania szkodników kukurydzy, a także poznać najbardziej efektywne sposoby zwalczania szkodników kukurydzy, w tym na ogrodach oraz na działkach, nie tylko na polach. Pozwoli to na skuteczne zniwelowanie problemu.

Radzimy sobie ze szkodnikami kukurydzy

zwalczanie szkodników w kukurydzyJednym z groźniejszych szkodników kukurydzy jest omacnica prosowianka. Uszkadza ona wszelkie naziemne części roślin, w tym pędy, liście oraz zawiązki kolb. W efekcie łodygi kukurydzy łamią się oraz zasychają wiechy. Warto wprowadzić zwalczanie szkodników w kukurydzy. W tym wypadku najlepsze będą dedykowane preparaty, które używa się w razie zauważenie jakichkolwiek objawów występowania omacnicy, a także w sposób prewencyjny na początku ukazywania się wiechy do fazy. Kolejnym rodzajem szkodników jest mszyca, która wysysa z kukurydzy soki, powoduje osłabienie jej wzrostu, a także może powodować przenoszenie groźnych wirusów. Do jej zwalczania można zastosować gotowe preparaty, których skład jest oparty na naturalnych składnikach. Możliwe jest także wykorzystanie samodzielnie przygotowanych wywarów z roślin, na przykład wyciąg z łusek cebuli albo czosnku. W przypadku, kiedy kukurydza zaczyna wolniej rosnąć, miejscami więdnie oraz wyłamuje się, to w podłożu mogą występować rolnice. Są to szkodniki, które żerują na pędach, korzeniach oraz liściach, dodatkowo nocą mogą żerować na nadziemnych elementach roślin. Na liściach można zauważyć nieregularne dziury oraz odchody. Natomiast części podziemne są często uszkadzane przez drutowce. Powodują one podgryzanie korzeni siewek oraz ich więdnięcie. Aby ograniczyć występowanie tych szkodników, konieczne jest wykonywanie głębokiej orki oraz spulchnianie gleby.

Aby zapobiegać występowaniu szkodników kukurydzy, pomocne wydają się pewne zasady. Pierwszą z nich jest unikanie upraw kukurydzy co roku, najlepiej uprawiać na tym samym polu co minimum 4 lata. Oprócz tego pomocna jest głęboka jesienna orka, a także usuwanie z pola chwastów oraz resztek pożniwnych, które mogą być źródłem żerowania szkodników. Kierując się tymi zasadami oraz w razie potrzeby stosując specjalne środki, można uzyskać w pełni zadowalające efekty.