Pojazd dla inwalidy

 

Niepełnosprawność ruchowa jest dużym wyzwaniem dla każdej osoby, która jej doświadczyła. Problemy z przemieszczaniem się po mieszkaniu czy na ulicy są codziennością, z którą zmagają się setki osób. Jeżeli mają kogoś do pomocy, to jest im lżej, ale samotni niepełnosprawni muszą liczyć tylko na siebie. W takich sytuacjach niezastąpiony jest specjalny skuter.

Jak się obsługuje pojazd dla inwalidy?

elektryczne pojazdy dla niepełnosprawnych z amortyzacjąDla większości osób niepełnosprawnych, prowadzenie klasycznego pojazdu jest niemożliwe, dlatego potrzebują modeli dostosowanych do ich wymagań. Najczęściej do ich kierowania potrzebna jest jedynie jedna lub obie ręce, a nogi są niepotrzebne. Elektryczne pojazdy dla niepełnosprawnych z amortyzacją są dostępne w niektórych sklepach medycznych albo w specjalnych punktach ze sprzętem dla inwalidów. Najbardziej praktyczne są skutery, które mogą być kierowane niemalże przez każdego niepełnosprawnego. Mogą być trzy lub czterokołowe i zawsze posiadają amortyzatory, które  znacznie zwiększają komfort jazdy. Miękkie siedzisko posiada regulowane oparcie, podłokietniki i jest też obrotowe, co znacznie ułatwia wsiadanie i zsiadanie z pojazdu. Ze względu na elektryczny sposób zasilania, pojazd generuje bardzo niskie koszty, więc jego utrzymanie jest tanie. Jeżeli akumulator jest w pełni naładowany, to może pozwolić na przejechanie nawet ponad czterdziestu kilometrów. Dla osoby niepełnosprawnej, która najczęściej używa go do udania się na zakupy, do urzędu czy do lekarza, z powodzeniem wystarcza taki dystans. Średniej klasy skuter, waży około sześćdziesięciu pięciu kilogramów. Niektóre modele mają możliwość składania, czyli  można je bez kłopotu przewozić w samochodzie. Takim pojazdem inwalida będzie mógł szybko i sprawnie przemieszać się po ulicach miasta i zawsze znajdzie miejsce do parkowania, bo pojazd zajmuje niewiele miejsca.

Dużą zaletą elektrycznych pojazdów jest ich niski koszt utrzymania. Nie trzeba ich tankować, ani pamiętać o regularnych przeglądach technicznych, które także są kosztowne. Przeciętnie za średniej klasy pojazd dla osoby niepełnosprawnej trzeba zapłacić od trzech do nawet ośmiu tysięcy złotych. Można kupić go za gotówkę lub skorzystać z możliwości rozłożenia na wygodne do spłaty raty, na podstawie renty albo emerytury.