Problem gołębi w mieście

 

Wielkie miasta to prawdziwe centra życia. W takim mieści żyje razem i egzystuje dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi. Ich wzajemna współpraca sprawia, że w mieście nie brakuje żadnych usług, o których mogliby marzyć jedynie mieszkańcy prowincji. Niestety wraz z ludźmi w miastach osiedlają się również zwierzęta i to nie te domowe. Miasta to także raj dla szczurów, bezpańskich psów i gołębi.

Solidne siatki chronią balkony przed gołębiami

solidna siatka na balkon przeciw gołębiomTak jak z bezpańskimi psami walczy się w miarę skutecznie, a ze szczurami walczyć się nie da niczym poza zachowaniem higieny i czystości w swoim miejscu zamieszkania, tak z gołębiami jest większy problem. Wiem, że liczne gołębie uzupełniają wspaniały krajobraz starówek i stanowią wizytówkę takich miejsc, jednak wielu problemów nie widać na pierwszy rzut oka. Ptaki, takie jak gołębie przebywają w mieście ze względu na pożywienie. Nie ukrywajmy, ale to my ludzie sami jesteśmy sobie temu winni. Liczne gołębie zaczęliśmy hodować sami, przez co ptaki te wyzbyły się lęku przed nami, a do tego o tym, że to także my je dokarmiamy, nie muszę już nawet wspominać. Niestety liczne ptactwo potrafią narobić niesamowitego bałaganu, o czym dobitnie przekonują się właściciele kamienic zlokalizowanych na starówkach. Gołębie przesiadują na ich budynkach i załatwiają tam swoje potrzeby. Ich ulubione miejsca to oczywiście gzymsy i balkony. Aby zabezpieczyć się przed niechcianymi lokatorami właściciele kamienic używają rozmaitych akcesoriów odstraszających, takich jak solidna siatka na balkon przeciw gołębiom lub kolce na gzymsy. W miejscu, gdzie występuje takie zabezpieczenie gołębie, po prostu, nie będą chciały przebywać. Ciężko w końcu siedzi się na gzymsie, gdzie można się mocno ukłuć. Gołębie raczej też nie skorzystają z balkonu, na którym rozłożona jest siatka, gdyż blokuje im ona po prostu miejsce.

Sposobów walki z gołębiami nie ma zbyt wiele, tym bardziej, że tym zwierzętom nie można robić krzywdy. Na szczęście te kilka sposobów skutecznie zabezpiecza miejsca, gdzie gołębie nie są mile widziane. Oczywiście trzeba w to wszystko zainwestować trochę pieniędzy, nie mówiąc już także, o tym, że całość trzeba jakoś na balkonie lub gzymsie zainstalować, ale efekty są tego warte i dlatego wiele osób z tego korzysta.