Profesjonalna opieka nad starszymi

Spora część seniorów wymaga stałej opieki i pomocy w podstawowych, codziennych czynnościach. Niektórzy mogą liczyć na pomoc najbliższych, ale czasem jest to niemożliwe i konieczne staje się wynajęcie profesjonalnej opiekunki.

Kto się opiekuje seniorami w Niemczech?

opieka nad starszymi osobami w niemczechW Polsce zdecydowana większość seniorów pozostaje pod opieką najbliższych. To z pewnością najlepsze rozwiązanie pod względem komfortu psychicznego, ale też kwestii pieniędzy. Opiekunki w kraju zarabiają około dwóch tysięcy złotych, zatem dla nich to nie jest dużo, choć dla seniora z pewnością tak. Jednakże nie wszędzie tak jest, ponieważ u naszego zachodniego sąsiada, sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Tam seniorzy bardzo często są pod opieką prywatnych opiekunek, ponieważ panuje przeświadczenie, że są one w stanie im zapewnić najlepszą pomoc, której nie mogą ofiarować najbliżsi, przeważnie ze względu na pracę czy swoją rodzinę. Ponadto w Niemczech, polskie opiekunki są wręcz pożądane, ponieważ mają opinię sumiennych, pracowitych i uczciwych. Z tego względu oferta pracy jako opieka nad starszymi osobami w Niemczech jest bardzo popularna niemalże w każdym biurze pośrednictwa pracy. Są to oferty dla opiekunek z doświadczeniem lub też bez niego, ponieważ z powodzeniem można sobie poradzić. Obowiązki opiekunek przeważnie dotyczą pomocy lub wykonywania za podopiecznego takich czynności jak mycie, karmienie, ubieranie lub zorganizowanie wolnego czasu. Niekiedy jest mowa też o prowadzeniu gospodarstwa domowego, które się dzieli z seniorem.

Dodatkowym plusem pracy w Niemczech jest euro, w którym otrzymuje się pensje. Po przeliczeniu po polskie złotówki, zarobek jest cztery razy większy, dlatego też tak opłacalna jest praca za zachodnią granicą. To dla wielu opiekunek szansa na szybki zarobek.