Przemysłowe odwadnianie osadów

W każdej oczyszczalni na pewnym etapie oczyszczania wody należy pozbyć się zgromadzonego w niej osadu. Jest to środowisko rozwoju dla bakterii a do tego prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu jaki kojarzymy zwykle z oczyszczalnią. Aby pozbyć się takiego osadu a następnie w ekologiczny sposób go zagospodarować należy najpierw odsączyć go od wody. W tym pomogą nam specjalne urządzenia.

Mechaniczne sposoby dla odwadniania osadów

odwadnianie osadówW każdej oczyszczalni prowadzone jest odwadnianie osadów. W zależności od ich ilości mogą być stosowane do tego wirówki lub prasy. Są to urządzenia bardzo ekonomiczne i bezobsługowe. Sporo kosztują ale koszt zakupu potrafi dość szybko zwrócić się w postaci oszczędności energii i minimalizacji personelu w pracy. Co więcej sam odsączony osad również jest wartościowy zwłaszcza dla rolników. Niektóre oczyszczalnie oddają zgromadzony osad do nawożenia pół. Ale wróćmy do samego procesu odwadniania. Zaczyna się on od dzielenia wody od osadu. W tym celu dodaje się do wody specjalne substancje chemiczne aby zgrupować osad w jednym miejscy na powierzchni wody. Następnie woda z osadem kierowana jest do prasy. Woda ścieka po urządzeniu a osad trafia do sprasowania. Podczas tego zabiegu jest z niego odsączana poprzez wyciskanie pozostała woda. W ten sposób powstaje suchy placek lub inaczej ciasteczko, które trafia do specjalnych pojemników. Podobnie jest z wirówką efekt końcowy jest taki sam choć ma miejsce odwirowywanie wody w bębnie urządzenia. Odwadnianie osadów likwiduje ilość namnażających się bakterii, eliminuje pasożyty, neutralizuje zapach. Pozwala odzyskać także jak największą ilość wody, która wraca do oczyszczenia. Odsączone osady łatwiej też transportować, magazynować i składować. Umieszczając je w pojemnikach oszczędzamy miejsce. Jest to ważny proces pod względem ekologicznym. Płynie z niego wiele korzyści.

Prasy można ustawić na tryb bezobsługowy gdzie będą włączać się automatycznie o wyznaczonych godzinach. W rezultacie odwadniania osadów wszyscy na tym zyskują. My jako społeczeństwo, rolnicy jako przedsiębiorcy, natura w postaci ekonomii ponieważ nic się nie marnuje a wraca do przyrody z powrotem. Nic więc dziwnego, że stosowanie pras wchodzi już w standard każdej oczyszczalni.