Rodzaje desek elewacyjnych

Drewniana elewacja domu cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród inwestorów od lat. Choć styl wykorzystania drewnianych desek zmienia się każdego roku, drewno w dalszym ciągu jest bardzo atrakcyjnym materiałem, po który chętnie sięgamy zarówno we wnętrzach, jak i w zewnętrznych elementach domu.

Porównanie desek naturalnych i drewnopodobnych

deska elewacyjna elastycznaPlanując elewację domu warto pomyśleć nie tylko o atrakcyjnym wyglądzie, ale także o funkcjonalności okładziny. Naturalne drewno będzie wymagało od nas corocznej pracy przy jego konserwacji. Jeśli chcemy cieszyć się atrakcyjnym wyglądem drewnianych desek, musimy liczyć się z pracochłonną pielęgnacją. Warto także wspomnieć, że najlepsze gatunki drewna na elewację domu to gatunki egzotyczne lub szlachetne, które niestety nie należą do tanich. Jeśli natomiast chcemy cieszyć się drewnianą elewacją domu bez konieczności czasochłonnej konserwacji, warto rozważyć materiały imitujące drewno. Tutaj mamy bardzo szeroki wybór produktów i rozwiązań, które do złudzenia przypominać będą naturalne drewniane deski, będą jednak od nich trwalsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Bardzo łatwa w montażu nawet na zakrzywionych i łukowych ścianach jest deska elewacyjna elastyczna. Ma ona postać cienkiej na kilka milimetrów listwy barwionej w masie. Bardzo łatwo przyciąć ją nawet nożycami, a w miejscu przecięcia kolor nie będzie się różnił od reszty. Innym materiałem są deski z włóknocementu lub z kompozytu. Są to mieszanki cementu lub tworzyw sztucznych z włóknami celulozy w różnych proporcjach. Są one bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, na wodę, wilgoć i promienie słoneczne.

Imitację drewna można wykonać także z polistyrenu wykończonego okładziną drewnopodobną w różnych kolorach. Zamiast desek można postarać się wykonać obraz usłojenia drewna przy użyciu mas tynkarskich i specjalnych form. Taką elewację można pomalować na wybrany kolor lub użyć masy w konkretnym kolorze.