Sprawdzone systemy nawadniania pól

Rolnictwo to bardzo trudna branża. Wiąże się ona ze sporym ryzykiem. Koniecznie musimy przewidywać różne sytuacje, które mogą nam się przydarzyć. Ważnym czynnikiem mogącym determinować obfitość naszych plonów jest pogoda. Nasz klimat jest raczej sprzyjający do uprawiania najróżniejszych roślin. Zdarzyć się jednak może tak, że nastanie kilkudniowa susza. Wówczas to każdy rolnik musi zadbać by jego rośliny były zaopatrzone w wodę. 

Najlepszy system nawadniania 

system nawadniania kropelkowegoPodlewanie pól uprawnych to kwestia niezwykle istotna. Wielu rolników, którzy tę kwestię zbagatelizowali zapłacili za to naprawdę wysoką cenę. Bywało tak, że rolnicy ponosili bardzo duże straty z powodu uschnięcia ich upraw. Z tego właśnie powodu warto inwestować w systemy nawadniania. Mamy tutaj dość sporo możliwości. Nawadnianie może odbywać się poprzez stosowanie zraszaczy. Jest to sposób stosunkowo prosty. Na skutek ciśnienia wody dochodzi do uruchamiania zraszaczy, które zaczynają obracać się wokół własnej osi. W ten sposób woda jest rozprowadzana w pewnym promieniu o centralnie ustawionego zraszacza. Bardzo dobrym, a nawet niektórzy sądzą, że zdecydowanie efektywniejszym sposobem jest system nawadniania kropelkowego. Zasada działania tego systemu jest zupełnie inna od systemów opartych o zraszacze. Chodzi tutaj o to, że woda jest dostarczana roślin bezpośrednio do ich systemu korzeniowego. Umożliwiają to specjalne przewody wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych. Na całym odcinku tego przewodu znajdują się specjalne wypustki zakończone bagnetami. Wbija się je bezpośrednio w ziemię gdzie dostarczana jest woda. W tym przypadku jest tak, że wodę dostarcza się niemalże bez przerwy ale za to w małych ilościach. Nie bez powodu więc ten system określany jest mianem systemu kropelkowego. Początkowo stosowano tę metodę głównie w uprawach doniczkowych. Od jakiegoś czasu wykorzystywana jest ona również bezpośrednio na gruncie. 

Ogólnie rzecz biorąc nawadnianie kropelkowe to obecnie jeden z najlepszych sposobów nawadniania pól. Stosując taki sposób będziemy mogli naprawdę sporo oszczędzić. Przy nawadnianiu opartym o zraszacze woda często nie dociera do korzeni ponieważ ulega odparowaniu. Spora jej część może zatrzymywać się też na liściach. Nawadnianie kropelkowe jest więc znacznie efektywniejsze.