Stare przepisy na nalewki

Nalewki z letnich owoców to prawdziwy cud w kieliszku w czasie zimowych chłodów. Dobrze zrobiona nalewka ma łagodny, głęboki smak i pachnie latem, niezależnie od tego z jakich owoców została przygotowana. Mój dziadek jest fanem nalewek, bardzo je lubi i zawsze ma jakąś pyszną w karafce.

Nalewka dla dziadka w prezencie

tradycyjna nalewka z wiśniNiedługo zbliżają się urodziny dziadka. Długo myślałam nad fajnym prezentem dla niego. Pomyślałam, że wyjątkowa dla niego będzie tradycyjna nalewka z wiśni. Kolega z pracy dał mi stary, przedwojenny przepis swojego dziadka na na nalewkę. Kupiłam wiśnie i zabrałam się za robienie prezentu dla dziadka. Nalewka z wiśni to prawdziwy klasyk wśród nalewek.  Jak mi powiedział kolega jest mnóstwo przepisów na ten wykwintny trunek, najlepszy jest jednak jego dziadka. Podstawą sukcesu jest jednak zawsze najwyższej jakości alkohol: spirytus lub wódka w zależności od przepisu oraz doskonałe, szlachetne owoce. Według przedwojennego przepisu na nalewkę najlepiej nadają wiśnie starych odmian: szklanki, łutówki lub lubki. Udało mi się kupić na targu wiśnie łutówki. Byłam z tego powodu bardzo zadowolona. Miałam teraz pewność, że nalewka będzie wyjątkowa. Wiśnie umyłam,wysuszyłam na durszlaku i wydrylowałam. Wiśnie wsypałam do słoja, dodałam trochę owoców z pestkami. Według przepisu dzięki temu nalewka będzie miała migdałowy posmak. Wszystko zalałam spirytusem wymieszanym z wodą. Słój szczelnie zamknęłam i  odstawiłam w ciemne miejsce na ok. miesiąc. To był idealny czas, nalewka zdąży dojrzeć do urodzin ukochanego dziadka. dziadek był zachwycony prezentem. Stwierdził, że ni jeszcze tak dobrej i wyśmienitej nalewki z jego ulubionych owoców czyli wiśni. Poprosił mnie o przepis bo sam chciał zrobić taką nalewkę dla siebie i swoich przyjaciół i rodziny. Sama postanowiłam zrobić dla siebie nalewkę z wiśni według przedwojennego przepisu, który był rewelacyjny, wyjątkowy i jedyny.

Nalewki wykazują korzystne oddziaływanie na organizm dzięki składnikom odżywczym i bioaktywnym zawartym w surowcach, z których są otrzymywane. I tak nalewka wiśniowa wykazuje działanie przeciwgorączkowe i może być stosowana pomocniczo w grypie, przeziębieniu, anginie oraz przy anemii. Najbardziej popularne są jednak  tradycyjne nalewki z wiśni.