Strzelanie na długim dystansie

Snajperzy w filmach potrafią zastrzelić przeciwnika z odległości kilku kilometrów. Oczywiście filmowa fikcja w wielu przypadkach przesadza z tymi odległościami ponieważ strzelanie długodystansowe nie jest wcale takie proste. Do tego nie liczą się same umiejętności strzelca, ale także inne parametry takie jak pogoda, ciśnienie atmosferyczne, czy też wiatr. Chcąc się przekonać jakie to trudne warto wybrać się na odpowiednią strzelnicę.

Polecane cele długodystansowe na strzelnicach

polecany cel długodystansowyStrzelanie długodystansowe zaczyna się od około trzystu metrów. Ta odległość jest także długim dystansem na zawodach sportowych z bronią palną. Aby móc poćwiczyć takie strzelanie musimy mieć dostęp do odpowiedniej strzelnicy, która zapewnia takie odległości. W większości strzelnic strzela się raczej na krótkich dystansach, ze względu na przestrzeń jaką dysponują. Do strzelania na trzysta metrów potrzebny jest naprawdę duży obszar. Odpowiednio wyposażona strzelnica jest zlokalizowana zazwyczaj na zewnątrz budynku, ponieważ strzelanie na tym dystansie w zamkniętych pomieszczeniach wymagałoby długiego budynku. Strzelanie na trzysta metrów odbywa się za pomocą lunety, dlatego polecany cel długodystansowy to odpowiednio przystosowana do tego tarcza. Cel musi być dobrze widoczny, nawet pomimo tego, że dobre jakościowo i wydajne lunety pozwalają na dobre widzenie tarczy. Odpowiedni nadruk ułatwia w takim przypadku celowanie. Najlepiej jeśli krzyż lunety będzie miał swój odpowiednik na tarczy, do której się strzela. Po wycelowaniu trzeba pamiętać o odpowiednim oddechu i pracy na spuście. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia pozycja strzelecka. Na długi dystans strzela się oczywiście z pozycji leżącej z podpórką, która zapewnia dobre parametry strzału. Przećwiczenie technik strzeleckich to połowa sukcesu, ważne są także intensywne treningi.

Już po kilku próbach trafienia celu z trzystu metrów zobaczymy, że wyobraźnia filmowych twórców daleko wybiegła poza realia. Nie mówię, że nie możliwe jest trafienie celu z kilku kilometrów, co przy odpowiednim sprzęcie może się udać, jednak nie jest to łatwe i ponosi za sobą bardzo duże ryzyko pudła, nawet jeśli snajper jest profesjonalista, który zna się na strzelaniu długodystansowym i poświęcił wiele godzin na ćwiczenia na strzelnicy.