Szybki test na boreliozę

Chyba każdy, kto ma psa, słyszał, a nawet widział kleszcza, gdyż bardzo często można go znaleźć w sierści pupila. Są to maleńkie pajęczaki z podgromady roztoczy, które bardzo często są nosicielami boreliozy. Nieleczona choroba jest bardzo groźna.

Jak rozpoznać boreliozę?

diagnostyka test na boreliozęKażdego roku do gabinetów lekarskich zgłaszają się ludzie w różnym wieku, którzy zostali ukąszeni przez kleszcza. Czasem przychodzą z kleszczem, który napojony krwią ofiary samoczynnie odpadł lub też z charakterystycznymi objawami boreliozy. Jeżeli mamy kleszcza, to trzeba wykonać na nim badanie, czy nie jest nosicielem boreliozy, w innych przypadkach, pobierana jest krew pacjenta do badania. To jedyny sposób na jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie tejże choroby, gdyż nie zawsze daje ona widoczne objawy. Bywa, że przez długi czas nic nie jest osobie ukąszonej, a dopiero po czasie pojawiają się pewne objawy, które powinny być jak najszybciej właściwie zdiagnozowane, ponieważ tylko szybko wykryta choroba i podjęte właściwe leczenie, daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Jeżeli interesuje nas diagnostyka test na boreliozę wykonamy w każdym punkcie diagnostycznym. Trzeba pamiętać, że przeważnie po ukąszeniu kleszcza, który jest nosicielem boreliozy, pojawia się w tym miejscu charakterystyczny rumień podskórny w kształcie owalu. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ powikłania w wyniku nieleczonej boreliozy są bardzo poważne. Najlepszym sposobem na szybkie rozpoznanie, jest częste sprawdzanie skóry na całym ciele, zwłaszcza tu, gdzie jest ciepło i wilgotno, czyli w pachwinach, między palcami i także na głowie.

W wyniku boreliozy, może dojść do kleszczowego zapalenia opon mózgowych, dlatego też chcąc uchronić swoje dziecko przez tą chorobą, warto je zaszczepić. Poza tym, konieczne jest minimalizowanie ryzyka, gdyż nigdy nie wiadomo, który kleszcze zaraża.