Terapia dla osób z uzależnieniem narkotykowym

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest nie tylko poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ale prowadzi również do innych problemów psychologicznych, które mogą skutkować bezrobociem lub bezdomnością. Ważne jest odpowiednie rozpoznanie problemu, który może dotyczyć bliskie nam osoby. Nie ma żadnej reguły kto może ulec uzależnieniu, a kto nie. Ludzie, którzy mają problemy z niską samooceną, łatwo ulegają wpływom otoczenia oraz nieradzący sobie ze stresem są bardziej podatni na uzależnienia, jednak nie jest to żadna reguła.

Jak rozpoznać uzależnienie narkotykowe?

leczenie uzależnień od narkotykówBardzo ważne jest, aby potrafić odpowiednio szybko rozpoznać objawy uzależnienia narkotykowego. Jednym z nich są częste wahania nastrojów, na przemian ekscytacja i nienaturalne zadowolenie, przeplatane z otumanieniem i przygnębieniem. Warto również zwrócić uwagę na pory opuszczania domu i godziny powrotów. Trzeba wtedy zwrócić uwagę na to, czy w rzeczach takiej osoby nie znajdują się przedmioty służące do zażywania narkotyków. Są to różnego rodzaju bibułki, okopcone łyżeczki, fifki, fajki, igły czy też strzykawki. Zwrócić uwagę mogą też narkotyki, które często schowane są na przykład w poszewkach, pod luźnymi deskami, w zakamarkach łazienki. Mogą mieć formę proszku, tabletek, pastylek lub fiolek z płynem. Gdy upewnimy się, że bliska nam osoba zmaga się z uzależnieniem, bardzo ważna jest szczera rozmowa, dzięki której osoba uzależniona będzie mogła nam wyznać swój problem. Leczenie uzależnień od narkotyków jest oferowane przez wiele ośrodków psychologicznych. Aby wybrać odpowiedni, warto poczytać w sieci opinie o danej placówce. Często takie ośrodki znajdują się poza miastami lub na obrzeżach, by zapewnić prywatność swoim pacjentom. Dzięki temu mogą skupić się na powrocie do zdrowia i odnaleźć siebie na nowo. Nałóg narkotykowy to nie tylko ciężkie przeżycie dla organizmu ale również dla psychiki człowieka. 

Często zdarza się, że osoba uzależniona, która nie ma wsparcia najbliższych prowadzi do skrajnego wycieńczenia organizmu, a nie widząc żadnych perspektyw na uwolnienie się od nałogu, targnie się na swoje życie. Dlatego niezwykle ważne jest wsparcie najbliższych w tym trudnym okresie zagubienia. To właśnie dzięki nim wyleczenie uzależnienia jest możliwe i przynosi najlepsze skutki.