Tradycyjne faktury papierowe odchodzą do lamusa

Nareszcie doczekaliśmy się czasów, w których do minimum ograniczamy marnotrawienie papieru. A przecież nawet dzieci wiedzą, że papier robi się z drzew do czego niezbędna jest ich wycinka. Jeszcze do niedawna większość firm drukowała papierowe dokumenty księgowe. Faktury sprzedażowe wystawiano na papierze co miało wpływ nie tylko na koszty funkcjonowania firmy, ale również na wspomnianą powyżej ekologię. Od kiedy tylko przepisy prawne umożliwiły nam wystawianie e-faktur to praktycznie wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali z wystawiania papierowych dokumentów.

E-faktura to zalety nie tylko dla ekologii

ekologiczne e-fakturySkupmy się zatem na zaletach, jakie niesie za sobą wystawianie i wysyłanie dokumentów elektronicznych. Najważniejszą zaletą z globalnego punktu widzenia jest oczywiście brak szkodliwości dla środowiska naturalnego. E-faktury są bardzo proekologiczne, bo nie potrzebujemy do ich wystawienia żadnego papieru. Za tym wszystkim idzie kolejna ogromna zaleta, którą jest po prostu oszczędność kosztów. Wystawiając ekologiczne e-faktury nie musimy przecież wydawać środków finansowych na ich drukowanie, wysyłanie tradycyjną pocztą czy też ich archiwizację. Wysłanie e-faktury do kontrahenta jest też o wiele szybsze bo wszystko dzieje się online. Wystawiamy fakturę w wybranym programie komputerowym i jednym kliknięciem przesyłamy ją do klienta. Równie szybko jak jedną fakturę można wysłać ich całe tysiące – wszystko jest kwestią dosłownie kilku kliknięć. Te wszystkie zalety dokumentów elektronicznych powodują, że tradycyjne papierowe faktury odchodzą już do lamusa. Wielkie firmy telekomunikacyjne czy dystrybutorzy prądu lub gazu wysyłają do milionów swoich klientów faktury elektroniczne. A większość firm poszła o krok dalej i swoim klientom udostępnia faktury w dedykowanej aplikacji lub serwisie internetowym.

To już nie są czasy, w których klienci czy kontrahenci oczekują faktur na papierze. Teraz każdy ma pocztę elektroniczną, a firmy tną koszty do minimum i nikt nie wyobraża sobie już drukowania dokumentów. Wszystkie dokumenty księgowe trzyma się na dyskach lub serwerach a nie w segregatorach. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się nad całkowite odejście od faktur papierowych. Każdy przecież wie, że e-faktura wysłana drogą elektroniczną jest tak samo ważna jak dokument drukowany i podbity firmową pieczątką.