Trwałość przewodów silikonowych

Węże, a także armatura, są dostępne w wielu różnych typach i materiałach. Co ważne, materiał zastosowany na hydrauliczne złącze węża określa jego właściwości. Najpopularniejsze łączniki są wykonane z tworzywa sztucznego, stali, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Łączniki z tworzyw sztucznych są ogólnie uważane za bardziej odporne na korozję, ale są słabsze i mniej trwałe.

Systemy przewodów zbrojonych

wzmocnione przewody silikonowe zbrojoneDlatego są one najmniej popularnym wyborem, jeśli chodzi o zastosowania hydrauliczne, pomimo ich niskiej ceny. Ze względu na wysokie wartości ciśnienia metalowe łączniki są lepiej dopasowane. Łączniki stalowe są mieszanką żelaza z niektórymi innymi metalami, dzięki czemu są bardziej trwałe i poprawiają odporność na ciepło. Na przykład złączki ze stali węglowej wykonane z mieszanki żelaza i węgla mogą wytrzymać temperatury od -65 ° C do 500 ° C. Złączki ze stali nierdzewnej stosuje się, gdy wymagany zakres temperatur pracy wynosi od -25 ° C do 120 ° C. Są doskonałym wyborem w środowiskach silnie korozyjnych. Zazwyczaj są one oceniane do 10 000 psi. Niektóre złączki ze stali nierdzewnej o specjalnej konstrukcji mogą mieć moc do 20 000 psi. Jednak wysoka cena sprawia, że ​​są one mniej przystępne, dlatego zwykle rozważane są inne alternatywy. Łączniki mosiężne są mniej wytrzymałe i trwałe niż stal nierdzewna. Zapewniają szczelność i spełniają normy SAE, ISO, DIN, DOT i JIS. Zakres temperatur kształtek mosiężnych wynosi od -65 ° C do 400 ° C. Wytrzymują ciśnienie do 3000 psi, ale zwykle zalecane są niższe zakresy ciśnienia. Rzadziej stosowane materiały na końcówki węży Łączniki aluminiowe są znacznie lżejsze niż stal i są odporne na korozję. Ze względu na niewielką wagę są one powszechnie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, tam gdzie stosuje się wzmocnione przewody silikonowe zbrojone. Zawsze  należy sprawdzać u producenta, czy elementy naszego układu hydraulicznego są chemicznie kompatybilne. Ponadto   należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność uszczelnienia z rodzajem płynu hydraulicznego stosowanego w układzie. Wszystko idzie świetnie, dopóki nie potrzebujemy zamiennego złącza, a czas realizacji wynosi kilka tygodni i potrzebujemy go teraz.

Zazwyczaj większość złączek NPT i JIC jest szeroko dostępna i ma wiele konfiguracji do wyboru. Dlatego warto wybrać łączniki, które są łatwiejsze do znalezienia lub zaopatrzenia, jeśli używamy określonego łącznika o dłuższym czasie realizacji.  Zarówno SAE, jak i ISO nie zalecają mieszania końcówek i węży różnych producentów. Istnieje wiele dobrych powodów, ale najlepszym powodem, aby tego nie robić, jest bezpieczeństwo.