Tunel foliowy do uprawy roślin

 

Wielu ogrodników i działkowców stosuje w swojej praktyce tunele foliowe. Dzięki tej prostej konstrukcji można wydłużyć sezon wegetacyjny uprawianych roślin. Sezon wegetacyjny może trwać od przedwiośnia nawet do późnej jesieni. Umożliwi to również uprawę roślin ciepłolubnych. Niewielkie tunele wykorzystywane w przydomowych ogrodach i działkach można zbudować samodzielnie.

Jaki tunel będzie najlepszy?

folie tunelowe ogrodniczeW tunelu możemy uprawiać rośliny ciepłolubne takie jak papryka, pomidory czy ogórki. Już od wczesnej wiosny możemy uprawiać nowalijki, rzodkiewki, sałaty czy zioła. Na rynku obecnie dostępne są różnego rodzaju gotowe konstrukcje tuneli. Możemy zdecydować się na tunel niski, jednak wtedy musimy pamiętać, że nie będzie możliwe wejście do tunelu w celu dokonania czynności pielęgnacyjnych roślin. Wszelkie czynności będziemy mogli wykonać dopiero po zdemontowaniu tunelu. W sprzedaży dostępne są również tunele wysokie, zazwyczaj około 180 cm i wyższe. Do takiego tunelu bez problemu będziemy mogli wejść i wykonać wszelkie prace. Konstrukcję tunelu stanowi zazwyczaj stelaż z tworzywa sztucznego lub metalowy, który pokrywa się folią. Na rynku dostępne są różnego rodzaju folie tunelowe ogrodnicze. Folia perforowana lub bez perforacji, przeźroczysta lub zielona. Folia perforowana będzie zwiększała cyrkulację powietrza wewnątrz tunelu co zmniejszy ryzyko chorób grzybiczych roślin i nie będzie konieczności tak częstego wietrzenia tunelu. Jednak będzie też słabiej utrzymywała temperaturę. Folia bez perforacji lepiej utrzymuje wilgotność i temperaturę, jednak dość szybko się nagrzewa. trzeba regularnie i dość często wietrzyć tunel. Kolor folii również ma znaczenie. Zielona szybciej się nagrzewa i jednocześnie zapewnia roślinom wrażliwym na poparzenia słoneczne lepsze zacienienie. Biały natomiast zapewnia lepsze nasłonecznienie.

Decydując się na tunel musimy najpierw wybrać miejsce a później dostosować do miejsca i warunków oświetleniowych kolor i rodzaj folii jaką będzie pokryty. Wiele zależy te od roślin jakie chcemy uprawiać. Należy pamiętać aby zwłaszcza w większych tunelach były okna którymi możemy przewietrzać środowisko. Dostępne są również folie wzmocnione wtopioną siatką polipropylenową, dzięki temu folia jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.