Wielozadaniowy agregat hybrydowy

Zadania które wykonywaliśmy często obejmowały utrzymywanie stałego posterunku w terenie niezabudowanym, bez dostępu do zasilania. Źródło stałego prądu było więc jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jednostki w trakcie takich działań, dlatego też na żadne nie wybieraliśmy się bez agregatu prądotwórczego. Jedno takie urządzenie umożliwiało bowiem podłączenie oświetlenia czy choćby wyposażenia do przygotowania posiłków czy ogrzewania.

Najwydajniejsze agregaty przenośne z wytrzymałą obudową

przenośne agregaty prądotwórczeZ racji iż pracowaliśmy w terenie dość trudnym, często w niskich temperaturach, deszczu czy braku stałego zadaszenia, wyposażenie którego używaliśmy było bez wyjątku odporne na działanie warunków pracy. Agregaty nie były wyjątkiem, gdyż wykorzystywaliśmy modele przemysłowe, wielozadaniowe, z mocnymi, doszczelnionymi obudowami, odpornymi na uderzenia oraz niewrażliwymi na działanie skrajnych temperatur. Przenośne agregaty prądotwórcze, mimo dość pokaźnych rozmiarów, były łatwe do przenoszenia i ustawiania, więc mogły być szybko rozstawione i podłączone do wybranych urządzeń, jak i zdemontowane i załadowane na samochód transportowy. Na obudowie znajdowały się wygodne uchwyty, ułatwiające przenoszenie urządzenia, jak również zaczepy na pasy nośne lub transportowe. Jeden agregat o dużej pojemności zbiornika mógł zapewniać dostęp do energii elektrycznej nieprzerwanie przez osiem godzin przy średnim zużyciu energii do zasilania urządzeń grzewczych czy oświetlenia terenowego. Zbiornik mógł być swobodnie napełniany nawet w trakcie pracy agregatu, a ryzyko powstania wypadków czy awarii podczas dolewania paliwa była bardzo niewielka. Nasz agregat należał do modeli hybrydowych, pracujących na dowolnym rodzaju paliwa.

Oznaczało to iż mógł być zasilany benzyną, olejem napędowym lub jakimkolwiek innym paliwem w stanie ciekłym. Wymagał co prawda większego nakładu pracy przy konserwacji, aczkolwiek z racji iż nie zawsze mieliśmy dostęp do źródła jednego rodzaju paliwa, możliwość zastosowania dowolnego rodzaju płynu palnego była ogromnym ułatwieniem w pracy. Jedynym ograniczeniem była konieczność stosowania jednego rodzaju paliwa w trakcie cyklu zbiornika. Producent nie zalecał bowiem mieszania paliw, przez wzgląd na możliwość uszkodzenia urządzenia.