Wybieramy najlepszą powłokę ogniochronną

Konstrukcje wykonane ze stali umożliwiają projektantom znacznie większą elastyczność projektów, niż typowe materiały konstrukcyjne. Coraz częściej wykorzystuje się je w nowoczesnym budownictwie, ze względu na wyjątkowe właściwości. Tyczy się to zarówno wysokiej wytrzymałości mechanicznej, jak i niską masę konstrukcji oraz krótki czas montażu. Konieczne jest jednak właściwe zabezpieczenie konstrukcji w celu uzyskania zadowalających właściwości.

Zastosowanie powłok ogniochronnych

profesjonalne powłoki ogniochronneJedną z wad konstrukcji stalowych jest osłabianie się właściwości mechanicznych wraz ze zwiększaniem się temperatury. Ma to miejsce na przykład w przypadku pożaru, gdzie możliwe jest przekroczenie temperatury 500 stopni Celsjusza. W takich wypadkach następuje do osłabienia nośności i możliwe jest wystąpienie deformacji oraz  zawalenie się konstrukcji. Z tego powodu elementy stalowe powinny mieć niezbędną odporność na działanie ognia. Warto sięgać po profesjonalne powłoki ogniochronne. Jednym z ich rodzajów są farby pęczniejące, jakie mogą łatwo oraz szybko zostać nałożone w czasie budowy. Pozwalają one na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu, co nie będzie kłócić się z założonymi projektami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie estetycznego wyglądu w przypadku, kiedy odsłonięta stalowa konstrukcja będzie integralnym elementem projektu. Z tego względu farby pęczniejące są najczęściej stosowanym sposobem zapewniania pasywnej ochrony przeciwpożarowej konstrukcji stalowych wykorzystywanych w projektach architektonicznych. Dodatkowo, aby zapewnić nośność konstrukcji przez minimum 90 minut, zazwyczaj wykorzystywane są także okładziny płytowe. Są one także tanim rozwiązaniem. W przypadku niższych czasów, powłoki pęczniejące zazwyczaj są wystarczającym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są farby pęczniejące składające się zarówno z żywic, jak i wypełniaczy o różnorodnych właściwościach użytkowych oraz charakterystyce. Warto sięgać po te produkty, które są przebadane i zgodne z normami europejskimi.

Do głównych zalet farb pęczniejących zalicza się korzyści estetyczne w przypadkach, kiedy stalowa konstrukcja jest widocznym elementem. Oprócz tego cienka oraz jednolita warstwa farby jest wystarczającą, co przekłada się na mniejszą gęstość w czasie nakładania. Atutem jest również możliwość ponownego nałożenia takiej farby. Zastosowanie powłok ogniochronnych daje więc w pełni wymierne i zadowalające rezultaty.