Wybór optymalnego odkurzacza przemysłowego

Odkurzacze w miejscu budowy oraz prac remontowych są bardzo przydatnym urządzeniem. Jednakże nie wszystkie modele radzą sobie tak samo dobrze z zanieczyszczeniami. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie modele będą najbardziej odpowiednie i jednocześnie czy warto zdecydować się na modele przemysłowe. Ważne będą także różnice między standardowymi modelami odkurzaczy oraz przemysłowymi.

Zastosowanie odkurzaczy do pyłu na budowie

odkurzacze przemysłowe do pyłu budowlanegoW przypadku odkurzaczy przemysłowych, najważniejszą i najbardziej widoczną różnicą, jest odpowiednie zabezpieczenie silnika przed pyłem. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy nie wykorzystuje się takiego rodzaju ochrony, ponieważ nie jest ona tak ważna i potrzeba. Domowy odkurzacz umożliwia zebranie pyłów za bruzdownicą, jednakże w niewielkiej ilości. Nie ma bowiem takie możliwości, aby domowe niewielkie odkurzacze wytrzymały poziom eksploatacji w trudniejszych warunkach. Warto wybierać odkurzacze przemysłowe do pyłu budowlanego. Aby dobrać optymalny model, warto wziąć pod uwagę przewidywany czas eksploatacji, a także rodzaj zbieranych zanieczyszczeń. Stosowane są modele do mokrych zanieczyszczeń, suchych, a także obu rodzajów takich zanieczyszczeń. Mając w pełni zdefiniowane potrzeby, można zweryfikować poszczególne modele. Znaczący może być sam silnik. W przypadku odkurzaczy przemysłowych, standardowo mają one moc od 1000 W do 1600 W. Jest to wystarczające do zasysania pyłów oraz niewielkich kawałków gruzu. Rzadziej używane są modele o dwóch silnikach, które mają większą moc. Oprócz silnika ważne będą również filtry, które zapobiegają osadzaniu się pyłu na silniku. Powoduje to wzrost trwałości takiego odkurzacza. Ważna może być także pojemność zbiorników na odpady, standardowo o pojemności od 45 do 70 litrów. Wraz ze wzrostem pojemności zwiększa się wygoda użytkowania.

W większości przypadków profesjonalne odkurzacze przemysłowe są to modele bezworkowe. Sprawia to, iż zanieczyszczenia zbierają się w specjalnych pojemnikach, co może powodować trudności związane z bezpiecznym opróżnieniem pojemnika. Wciąż jest to jednak rozwiązanie wygodniejsze, niż w przypadku worków, które mają mniejszą pojemność. Warto zwracać uwagę na odkurzacze bezworkowe z otrząsaczem umożliwiającym strzepnięcie filtra bez ściągania elementów obudowy.