Wybór szalunków do wykopów

W ostatnich latach istotnie wzrosła ilość elementów żelbetowych wykonywanych w technologii betonu architektonicznego. Ma to odzwierciedlenie w konieczności stosowania odpowiednich szalunków systemowych. Należy pamiętać, iż na jakość wykończenia betonu będzie wpływać zarówno jego rodzaj, sposób betonowania, ale również stan szalunków. Dlatego istotne jest stosowanie odpowiednich rodzajów.

Dobór najlepszych szalunków do wykopów

najlepsze szalunki do wykopówNa stan szalunków należy zwracać uwagę już na etapie projektowania, dzięki czemu stopień wykończenia będzie satysfakcjonujący. Z uwagi na niewielkie elementy konstrukcji, jakimi są fundamenty, warto wybierać szalunki lekkie oraz z odpowiednią ilością małych modułów. Pozwoli to uniknąć stosowania żurawia do układania szalunków. Jednakże w odniesieniu do deskowania obstawki płyty fundamentowej, zalecane jest stosowanie jak najdłuższych paneli montowanych przy pomocy żurawia (jest to tak zwany system ciężki). Jednym z najczęściej występujących błędów jest szalowanie ciężkimi elementami bez wykorzystania dźwigu. Należy również pamiętać, że niezależnie od rodzaju, system szalunkowy powinien być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem stosowania. Warto wybierać najlepsze szalunki do wykopów. Pozwoli to na uniknięcie wypadków, błędów w czasie prac budowlanych, czy konieczności zmiany zabezpieczeń na inne w trakcie prac. Oprócz szalunków fundamentowych, niezwykle ważny jest dobór innych rodzajów szalunków, między innymi ściennych, słupowych czy stropowych. Doświadczenie projektantów oraz pracowników budowlanych przekłada się na dobór odpowiedniego szalunku oraz prawidłowego montażu. To natomiast zapewnia bezpieczną pracę oraz ekonomiczność. Dlatego tak istotna jest zarówno znajomość przepisów prawa budowlanego, które ma wpływ na wiele decyzji, ale jednocześnie wiedza z zakresu praktycznego zastosowania odpowiednio dobranych szalunków.

Podsumowując, dobór szalunków, również tych do wykopów, tylko pozornie wydaje się prostym zadaniem. Niezwykle istotne jest zapoznanie się z zasadami wykorzystywania szalunków do wykopów, ich rodzajów, wielkości, sposobów montażu oraz konieczności wykorzystania w tym celu ciężkiego sprzętu. Źle dobrane szalunki do wykopów mogą opóźniać prace budowlane, bądź powodować konieczność ich zmiany w trakcie prac, co będzie generowało dodatkowe koszty.