Wykonywanie kształtów z akrylu

Podstawki w naszej ulubionej grze bitewnej, w jaką regularnie gramy od przeszło pięciu lat nie należą do najlepszych. W przeciwieństwie do standardowych podstawek pod modele, używanych wszędzie indziej, są one wysokie, mają wyeksponowane brzegi i bardziej przeszkadzają w graniu niż pomagają. Mimo iż w założeniu miały być ozdobnym elementem, okazują się być zwyczajnie niewygodne, toteż stosujemy własne podstawki.

Szybkie wycinanie kształtów z płyt akrylowych

równe cięcie akryluZazwyczaj korzystaliśmy z podstawek do innych systemów bitewnych, aczkolwiek od jakiegoś czasu zaczęliśmy coraz poważniej myśleć nad zamówieniem podstawek wykonanych pod wymiar, na specjalne zamówienie. Potrzebowaliśmy zarówno małych podstawek dla figurek, jak i większych, mających być podstawą dla modeli samolotów i podobnych pojazdów. Zamówienie więc nie było małe, toteż pozostawało nam znaleźć porządny zakład, w którym takie podstawki można było wykonać. Możliwe było odlanie takich podstawek, ale była to zdecydowanie za droga zabawa jak na jednorazowe zamówienie, toteż postanowiliśmy zamówić je w zakładzie wykonującym dokładne i równe cięcie akrylu. Mnóstwo takich zakładów posiada strony internetowe na których można zlecić wykonanie praktycznie każdego kształtu, ciętego zarówno z płyty o konkretnej grubości, jak i z walca, toteż wykonanie naszych podstawek nie było żadnym szczególnym wyzwaniem dla pracowników. Jeszcze przed złożeniem zamówienia mogliśmy wybrać wiele różnych parametrów wykonania projektu, od rodzaju materiału, po metodę cięcia. Nie mieliśmy za dużej wiedzy o technikach czy materiałach, toteż po określeniu przeznaczenia projektu woleliśmy zostawić wybór materiału pracownikom, z zastrzeżeniem wymagań, jakie musiał on spełniać.

Wykonane podstawki otrzymaliśmy po tygodniu od złożenia zlecenia, i natychmiast byliśmy pod wrażeniem wykonania. Były one o wiele trwalsze, równiejsze i lepiej wykonane niż dowolne podstawki odlewane w formie, a warianty przeznaczone do samolotów były elastyczne, i doskonale znosiły większy ciężar modelu. Zakład w którym zleciliśmy podstawki możemy więc śmiało polecać kolegom modelarzom, szukającym podstawek pod figurki, elementów makiet czy dowolnych innych materiałów modelarskich, ciętych z płyty czy walca akrylowego.