Zaawansowane pedały napędowe do roweru

Rowerzyści wyczynowi często narzekają na standardowe układy napędowe, osadzone na najzwyklejszych łożyskach, które nie przekazują dostatecznie dobrze energii, wkładanej w napędzanie roweru do koła napędowego. Okazuje się bowiem, iż najzwyklejszy rowerowy napęd wcale nie bywa efektywny, jeśli nie zostanie podrasowany.

Najnowocześniejsze pedały do roweru wyczynowego

pedały z łożyskami maszynowymiObecnie używane rowery wyczynowe i górskie są modyfikowane w tak dużym stopniu, iż czasem ciężko w nich zobaczyć bazę, na której zostały zbudowane. Wymieniane w nich bywa wszystko, od układów hamulcowych, kierownic, biegów, aż po pedały. Te ostatnie, jak się bowiem okazuje, są bardzo ważną częścią układu napędowego roweru, przekazując energię, wkładaną w napędzanie roweru przez rowerzystę do zębatek. Niestety, bardzo często okazuje się iż standardowe pedały z tworzywa sztucznego nie są w tym wypadku najlepsze, gdyż amortyzują bardzo dużo siły nacisku, a tym samym zmniejszają ilość energii, przekazywanej do zębatek. Pedały z łożyskami maszynowymi są jednymi z najczęściej wykorzystywanych rodzajów pedałów do roweru wyczynowego czy terenowego, gdyż dzięki łożyskom, zamontowanym w miejscu normalnych mocowań na ramieniu napędu, mogą one zwiększyć wydajność i zminimalizować amortyzację siły napędzania. Dzięki takim pedałom można odczuć zauważalny skok responsywności roweru podczas dynamicznej jazdy, oraz bardzo widoczny wzrost nabierania prędkości.

Pedały te pasują do każdego rodzaju roweru, aczkolwiek przydają się najbardziej wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży nakład siły do sterowania rowerem, ale również i precyzja podczas manewrowania. Wiele rowerów wyczynowych posiada je coraz częściej jako standardowy element wyposażenia, a w każdym profesjonalnym sklepie rowerowym można takie pedały kupić.