Zasada działania przetworników ciśnienia

Instalacje, które są używane w zakładach produkcyjnych, musza podlegać stałemu monitorowaniu. Tylko wtedy będzie można wykryć wszelkie nieprawidłowości, mogące ostrzegać przed jakąś poważniejszą usterką. Do monitorowania pracy takich instalacji wykorzystywane sa specjalne mierniki.

Czy przetworniki ciśnienia 4 20ma to dobry wybór?

przetwornik ciśnienia 4 20maW obecnych czasach, duża część pracy przy realizacji produkcji wykonują maszyny i instalacje. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zatrudnienia personelu, jak również notowany wzrost wydajności pracy takiego zakładu. Obecnie praca instalacji używanych w fabrykach nie jest monitorowana przez pracowników, ale przez urządzenia pomiarowe, takie jak przetwornik ciśnienia 4 20ma. Tego typu urządzenia pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości, mogące świadczyć o uszkodzeniu, lub nieprawidłowym działaniu instalacji. Miernik ten jest w stanie wykryć nagły wzrost ciśnienia danej instalacji, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnej usterki. Oprócz instalacji produkcyjnych, z tego typu, lub podobnymi miernikami można się spotkać w elektryce, branży gazowniczej, czy też w instalacjach kanalizacyjnych. Działanie tego typu miernika, jakim jest przetwornik ciśnienia, jest w większości przypadków bardzo podobne. Przetwarza on sygnał na impuls elektryczny, który zmienia położenie wskaźnika informujące o aktualnym ciśnieniu przepływu  w instalacji. Poszczególne przetworniki ciśnienia mogą bardzo mocno się między sobą różnić konstrukcją, jak również metodą pomiarową. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dostosować typ tego miernika do rodzaju używanej instalacji. W zależności od tego, jak duże jest ciśnienie w danej instalacji stosowane sa różne rodzaje tych mierników. I tak w przypadku bardzo małych ciśnień stosowane są czujniki elektromechaniczne, a w dużych instalacjach stosowane są głownie przetworniki piezorezystancyjne. Dobranie nieodpowiedniego dla instalacji przetwornika może spowodować, że jego wskazania nie będą miały wiele wspólnego z rzeczywistym ciśnieniem w instalacji.

Każda instalacja używana do realizacji procesów produkcyjnych powinna być odpowiednio monitorowana. Jest to bardzo ważne, aby wykryć na czas nieprawidłowości w jej działaniu. Do monitorowania warto wybrać urządzenia pomiarowe, pozwalające wykryć różnice w ciśnieniu przepływu.